Elektronik pratiğine artırılmış gerçekliğin uygulanması
Implementation of the augmented reality to electronic practice
- Tez No: 489382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmamız Artırılmış Gerçekliğin elektronik pratiğine uygulanmasını içermektedir. Geliştirilen uygulama, tanılama tabanlı bir yapıya sahiptir. Uygulama pratik bir kullanıma sahip olan Lab-Volt temel elektronik eğitim setinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bu deney seti üzerinde yapılabilen deneyler esas alınarak uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için Unity3D platformu ve Vuforia Artırılmış Gerçeklik SDK'si kullanılmıştır. Uygulamanın geliştirilebilmesi için gerekli olan kütüphanelerin yanında, zemin için kullanılacak olan resmin düzenlenmesinde Adobe Fireworks CS6 ve objelerin tasarımında Windows 10'da hizmete sunulan 3D Builder ve Paint 3D programlarından faydalanılmıştır. Bu tasarımlara bağlı olarak yapılması planlanan her bir deney için akış diyagramları hazırlanmış ve bunlara uygun kodlar üretilmiştir. Uygulamanın içinde kullanıcı ile etkileşimi artırmak ve uygulamanın eğitici özelliğini geliştirmek için ses dosyaları ve ekranda belirtilen metinsel ifadeler kullanılmıştır. Bununla birlikte, uygulamanın Android, iOS ve Windows gibi farklı platformlarda çalışabilmesini sağlayacak olan uygulamalar Unity3D'nin çoklu platform özelliği kullanılarak tamamlanmıştır. Geliştirilen Artırılmış Gerçeklik uygulamasının öğrenci üzerindeki başarısını test etmek için 24'er kişilik iki deney grubu oluşturulmuştur. Gruplardan biri Artırılmış Gerçeklik uygulamasını kullandıktan sonra diğeri ise kullanmadan deneyleri tamamlamıştır. Deneylerin sonucunda elde edilen verilere bağlı olarak, Artırılmış Gerçeklik uygulamasını kullanan gruptaki başarının diğer gruba göre yaklaşık %25 daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis work includes the application of the Augmented Reality to the electronic practice. The developed application has a recognition-based structure. The application has been developed for use in the basic electronic training set of Lab-Volt firm, which has a practical use. The Unity3D platform and the Vuforia Augmented Reality SDK are used to implement the application based on experiments that can be performed on this training set. In the arrangement of picture that will be used for the background, Adobe Fireworks CS6 has been used. Therewithal, 3D Builder and Paint 3D programs which are served in commonly with Windows 10 were used for the design of objects. For each experiment planned to be done depending on these designs, flow diagrams were prepared and appropriate codes were produced. The audio files and the textual expressions on the screen have been used in the application to enhance interactivity with the user and the tutorial feature of the application. However, applications that enable the application to run on different platforms such as Android, iOS and Windows have been completed by using Unity3D's multi-platform capability. To test the success of the Augmented Reality application developed, two experimental groups of 24 persons were created. One of the groups completed the experiments without using the Augmented Reality application and the other. Depending on the results obtained as a result of the experiments, it was observed that the success in the group using the Augmented Reality application was about 25% higher than in the other group.