Farklı tohum yataklarına ekilen sorgum sudan otu çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Effects of different seed beds on the yield and quality characteristics of the sorghum sudan grass varieties
- Tez No: 489381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırma, Konya ili Çumra ilçesinde 2014 yılında sulu şartlarda arpa hasadından sonra farklı şekillerde işlenen toprağa (anız, pulluk ve rotatil) ekilen sorgum sudan otu çeşitlerinin (Aneto, Greengo, Nutrihoney ve Sugargraze) verim, bazı verim bileşenleri ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma sonucunda toprak işleme şekilleri ve kullanılan sorgum sudan otu çeşitlerinin ortalaması olarak, bitki boyu 228.60 - 262.73 cm, yaprak sayısı 9.13 - 11.13 adet/bitki, sap çapı 14.06 - 17.56 mm, bitki ağırlığı 116.22 - 160.11 g, yaprak ağırlığı 17.78 - 27.22 g, yaprak oranı %11.67 - %20.33, yeşil ot verimi 7038.33 - 9400.67 kg/da, kuru madde oranı %23.33 - %33.00, kuru ot verimi 1794.67 - 2581.00 kg/da, protein oranı %7.13 - %8.09 ve protein verimi ise 130.67 - 194.00 kg/da değerleri aralığında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelenen özellikler yönünden yaprak ağırlığı (27.22 g), yeşil ot verimi (8811.78 kg/da), kuru ot verimi (2346.78 kg/da) ve protein verimi (178.44 kg/da) bakımından yüksek değere ulaşan Greengo çeşidi ön plana çıkmıştır. Toprak işleme şekilleri istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Present research was conducted in Çumra Town of Konya City under irrigated conditions for one year (2015) to determine effects of different soil tillage methods (stubble, plow and rotatilary) on yield, some yield and quality characteristics of sorghum sudanense varieties (Aneto, Greengo, Nutrihoney and Sugargraze). Results of the study showed the following values for the mean of tillage methods and sorghum sudanense varieties; 228.60 - 262.73 cm for plant height, 9.13 - 11.13 for number of leaves per plant, 14.06 - 17.56 mm for stem diameter, 116.22 - 160.11 g for plant height, 17.78 - 27.22 g for leaf height, 11.67% - 20.33% for leave ratio, 7038.33 - 9400.67 kg da-1 for green OT yield, 23.33% - 33.00% for dry matter ratio, 1794.67 - 2581.00 kg da-1 for dry hay yield, 7.13% - 8.09% for protein ratio and 130.67 - 194.00 kg da-1 for protein yield. According to the results, due to the investigated characteristics of leaf weight (27.22 g), green hay yield (8811.78 kg da-1), dry hay yield (2346.78 kg da-1) and protein yield (178.44 kg da-1) the Greengo variety was obtained as promising genotype. Soil tillage methods were statitistically unsignificant.