Cinsler arasında anaerobik kapasite değerlendirilmesinde anaerobik ve aerobik katkının rolü
Gender difference in anaerobic capacity: Role of aerobic and anaerobic contribution
  1. Tez No: 48939
  2. Yazar: DEMİRTÜRK YERGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
66 7- ÖZET Çalışmamıza denek olarak gönüllü Üniversite öğrencileri katıldı. Sedanter kız öğrencilerin (N=8) yaş ortalaması 21.8 (±1.6) yıl, kiloları 58 (±5.0) kg ve boyları 165.1 (±6.4) cm, sedanter erkek öğrencilerin (N=9) yaş ortalaması 20.3 (±1.2) yıl, kiloları 69.4 (±8.3) kg ve boyları 172.1 (±6.8) cm.dir. Yaptığımız çalışmada, cinsler arasındaki anaerobik kapasiteyi oluşturan anaerobik ve aerobik katkıları saptamak için kısa süreli (30 saniye), şiddetli (75 g/kg yük uygulayarak) egzersiz uygulandı. Anaerobik kapasiteyi geliştirmede anaerobik çalışmanın etkileri bilindiğinden, biz aerobik izotonik çalışmanın (8 hafta, haftada 3 gün) anaerobik güç ve kapasiteye etkisini araştırdık. Anaerobik güç ve kapasiteyi değerlendirmek için kolay uygulanabilirlik ve güvenirlilik açısından Wingate testi kullandık. Denekleri Wingate testinden önce Metabolik kondüsyon testinden geçirdik. Bu testler; aerobik izotonik çalışma öncesi ve sonrasında uygulandı. Aerobik izotonik çalışma programı 8 hafta süre ile haftada 3 gün, 30'ar dakika bisiklet ergometresini çevirme esasına dayandırıldı. Bisiklet ergometresini her denek, kendi anaerobik eşik seviyesinin altındaki kalp vurum sayısına göre düzenlenen yük ile çevirdi.67 Deneklerin, metabolik test sonuçları, anaerobik eşik değerleri ve maksimal oksijen tüketimleri, aerobik izotonik çalışma öncesi ve sonrası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
69 8- SUMMARY University students volunteered as subjects for our study. The average age of the sedenter female students (N=8) is 21.8 (±1.67) years, the average weight of them is 58 (±5.0) kgs, and their average height is 165.1 (±6.4) cms. The average age of the sedenter male students (N=9) is 20.3 (±1.2) years, the average weight of them is 69.4 (±8.3) kgs and their average height is 172.1 (±6.8) cms. In our study, short duration (30 sec) high intensity exercise (75 g/kg load being used) was implemented to find out the role of anaerobic, aerobic contribution to the anaerobic capacity according to gender differences. Since it is accepted that anaerobic training can improve the anaerobic capacity, we wanted to figure out the impact the aerobic training (3 days per week, for 8 weeks) on anaerobic power and capacity. To evaluate the anaerobic power and capacity, we used the Wingate test due to its reliability and feasibility. Prior to the Wingate tests the subjects were given the metabolic condition test. Both of these tests (Metabolic test and Wingate test) were given before and after the aerobic isotonic training program.70 The aerobic isotonic training course was given for 8 weeks, 3 days a week for 30 minutes, it was based on the use of bicycle ergometer. Each subject cycled ergometer with a load which was designed so that their heart rates would be below their anaerobic thresholds. The metabolic results mainly the anaerobic threshold and maximal oxygen uptake of the subjects were taken before and after the training course in order to compare them.