On the applicability of progress variable approach for large eddy simulation of premixed flames
İlerleme değişkeni metodunun önkarışımlı yanmaya büyük girdap simülasyonu ile uygulanması
- Tez No: 489411
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yanma uygulamaları günümüzde birincil enerji kaynağıdır ve yakın gelecekte de bu şekilde kalmaya devam edeceği öngörülmektedir. Dolayısıyla, yanma sürecinin doğru bir şekilde modellenmesi, bu uygulamaların incelenmesi ve geliştirilmesi için kritiktir. Bu çalışmada, literatürde bulunan bir kaynak terimi kullanılarak, ilerleme değişkeni metodu ile tamamen önkarışmış yanma işlemlerinin de benzetimi amaçlanmıştır. HAD hesaplamaları ve ön işleme adımları OpenFOAM C++ kütüphanesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Termofiziksel değerler sıfır ve bir boyutlu Cantera benzetimlerinden elde edilip başlangıç koşulu olarak tanımlanmıştır. Alevi tek bir skaler olarak tanımlayarak deneysel verilerle örtüşen alev yüzey pozisyonlarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Türbülans, k-e RANS ve tek-denklem Büyük Girdap Benzetimi metodu kullanılarak modellenmiştir. Sonuçlar önerilen kaynak teriminin uygulamanın geometrisi veya uygulanan iki türbülans modelinden bağımsız olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca, deneysel verilere benzerlik gösteren alev yüzeyi profilleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Combustion applications are the primary energy source and will continue to be for the near future. Therefore, accurate modelling of combustion applications is crucial to study and improve the processes. In this study, progress variable approach is used with the implementation of a source term found in literature to simulate selected fully premixed combustion applications. CFD computations and preprocessing steps were conducted using OpenFOAM C++ library. Thermophysical values were obtained from zero and one dimensional Cantera simulations and given as initial conditions. Obtaining flame front positions consistent with the experimental results by modeling the flame as a single scalar transport was intended. K-e RANS and one-equation eddy LES turbulence models were used. Results showed that selected source term can be used independent from the application geometry or used two turbulence models. Good flame front position correlations with experimental profiles were achieved.