Son dönem böbrek yetmezliğine progresyonu öngörmede KDIGO evrelemesi ile böbrek yetmezliği risk denkleminin geçerlilik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması
Comparison of validity and reliability of the risk equationwith KDIGO staging, in the prediction of the end stage renal failure
  1. Tez No: 717683
  2. Yazar: İLKNUR ÇEKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç; Kronik böbrek hastalığı (KBH) böbrek yapı ve fonksiyonlarının 3 aydan uzun süreli bozulması olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır. Hastalık evrelemesinde ve progresyonu ön görmede glomeruler filtrasyon hızı kullanılmakta ama progresyonu tahmin etmede tek başına yeterli olamamaktadır. KBH progresyonu tahmin etmede çeşitli modeller üzerinde durulmuştur. Bu modellerden biri de Tangri ve arkadaşlarının oluşturduğu böbrek yetmezliği risk denklemidir (BYRD). Çalışmamızda nefroloji polikliniğinde takip edilmekte olan hemodiyaliz hastalarının verileri kullanılarak böbrek yetmezliği risk denklemi modelinin ülkemizde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi ve KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) evrelemesi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Çalışmaya Ocak 2015- Aralık 2020 tarihleri arasında nefroloji polikliniğinde takip edilmekte olan hemodiyaliz hastalarından, hemodiyaliz başlangıcından 2 ve 4 yıl önceki değerlendirmelerinde idrar albümin kreatinin oranına bakılmış olanlardan oluşan 129 hasta dahil edilmiştir. KBH etyolojisi glomerülonefrit, vaskülit, konnektif doku hastalığı olanlar ile malignitesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmadaki tüm veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edildi. ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrisi kullanılarak duyarlılık hesaplanmıştır. Bulgular; Hastaların dosya kayıtlarından retrospektif olarak demografik ve laboratuvar verileri elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64.09 ±11.67, hastaların %51,2 si kadın %48,8 i erkekti. 4 değişkenli BYRD kullanılarak hastaların 2 ve 4 yıl önceki laboratuvar verileriyle risk hesaplaması yapıldı ve yine bu veriler ile KDIGO ya göre risk durumları belirlendi. Hastalar düşük-orta (%15) risk olarak iki gruba ayrıldı.4 yıl önceki BYRD sonuçları ve KDIGO tahminleri ile yapılan yapay sinir ağı yaklaşımında yüksek riskli gruba doğru sınıflandırma oranı %97.1 düşük riskli gruba doğru sınıflandırma oranı %80,8, ROC eğrisi altında kalan alan ise hem düşük hem yüksek risk grubunda 0,983 gibi yüksek oranda bulunmuştur. Benzer şekilde hemodiyaliz başlangıcından 2 yıl önceki verileri ile hesaplanan BYRD ve KDIGO tahminleri ile değerlendirmede ise ROC eğrisi altında kalan alan 0,943 olarak bulunmuştur. Sonuç; Böbrek yetmezliği risk denkleminin Türk popülasyonda son dönem böbrek yetmezliğine gidişatı tahmin etmede ve KDIGO ile karşılaştırmasındaki c-istatistik değeri anlamlı bulunmuş olup çok merkezli ve daha çok sayıda hasta içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Chronic kidney disease (CKD) is a chronic disease defined as impairment of kidney structure and function for more than 3 months. Glomerular filtration rate is used in disease staging and predicting progression, but it alone is not sufficient to predict progression. Various models have been emphasized in predicting KBH progression. One of these models is the renal failure risk equation created by Tangri and his colleagues (BYRD). In our study, it is aimed to evaluate the applicability of the renal failure risk equation model in our country and to compare it with KDIGO staging using data from hemodialysis patients who are being monitored in nephrology outpatient clinics. Equipment and Methods: In this study, 129 patients were included in their evaluations 2 and 4 years before the onset of hemodialysis, consisting of those who were looked at their rate of urine albumin creatinine among the hemodialysis patients who were followed up at nephrology outpatient clinic between January 2015 and December 2020. The patients whose KBH etiology were glomerulonephritis, vasculitis, connective tissue disease and patients with malignancies were not included in the study. All data in the study were analysed using the SPSS 21.0 program. Sensitivity is calculated using the ROC (Receiver Operating Characteristic) curve. Findings: Demographic and laboratory data were obtained retrospectively from the file records of the patients. The mean age of the patients included in the study was 64.09 ±11.67% and 51.2% of the patients were female and 48.8% were male. Risk calculation was made with laboratory data of patients 2 and 4 years ago using 4 variable BYRD and risk situations were determined according to KDIGO with this data. Patients were divided into two groups as low-medium (15%) risk. In the artificial neural network approach made with BYRD results and KDIGO estimates 4 years ago, the correct classification rate for the high-risk group vii was 97.1%, the correct classification rate for the low-risk group was found to be 80.8%, and the area under the ROC curve was found to be as high as 0.983 in both the low and high risk groups. Likewise, BYRD and KDIGO estimates calculated with data 2 years before the onset of hemodialysis and the area below the ROC curve were found to be 0.943. Result: The c-statistical value in comparison with KDIGO and prediction of the progress of the renal failure risk equation to end-stage renal failure in the Turkish population was found to be significant and studies involving a large number of patients are needed.