Analysis of finite element method solution of sinusoidal buckling behaviour of drill string in vertical, directional, and horizontal wellbores and comparison with analytical solutions
Dik, yönlü ve yatay kuyularda sinüzoidal burkulmanın sonlu elemanlar metodu kullanılarak analizi ve analitik sonuçlarla karşılaştırılması
- Tez No: 489418
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK, DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI GÜCÜYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sondaj borularının dik, yönlü ve yatay kuyularda sinüzoidal burkulmasının kapsamlı bir çalışması yapılmıştır. Bu çalışma ayrıca dik, yönlü ve yatay kuyularda sinüzoidal burkulmanın sonlu elemanlar metodu kullanılarak çözümünü de içermektedir. Sütunların klasik burkulmasının temelleri gözden geçirilmiş ve sondaj borularının kuyular içindeki burkulmasının özel durumlarına giriş yapılmış ve tartışılmıştır. Ayrıca, literatürde yer alan sondaj borularının kuyu içinde burkulmasıyla ilgili bir özette verilmiştir. Sonlu elemanlar metodunu kullanan bir bilgisayar programı olan IDEAS farklı sondaj borularının simülasyonu için bu çalışmada kullanılmıştır. Beş farklı boyutta sondaj borularının durumları analiz eilmiştir. Bu durumların analizi yönlü ve yatay kuyu koşulları için doğrulanmış, dik kuyu durumları için araştırılmıştır. Dik kuyularda analitik çözümü bulmak için iyi bilinen Lubinski denklemi, Wu denklemi ve Wang denklemi kullanılmıştır. Analitik ve sonlu elemanlar metodu çözümleri karılaştırılmış ve detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A comprehensive study of buckling behavior of drill pipes in vertical, directional, and horizontal wells has been conducted. The study also includes Finite Element Method (FEM) solutions of sinusoidal buckling of drill string for vertical, directional, and horizontal wells. A fundamental review of the classical buckling behavior of columns and introduction to the special features of buckling of drill pipes in wellbores are discussed. Moreover, a review of the current literature on the buckling of pipes in wellbores is also presented. In this study, computer software, IDEAS, which uses FEM, is employed to simulate different drill collars. Five different drill collar sizes are used to analyze the cases. These models are repeated for directional, and horizontal wellbore conditions for model verfication and the model is used for analysis of vertical wells. To find the analytical solution for vertical wellbore case, the well-known buckling equation of Lubinski, Wu's equation, Wang's equation are used. The results of analytical solutions and FEM solutions are also compared and the results are discussed in detail.