Conservation practices at foreign-run archaeological excavations in Turkey: a critical review
Türkiye'de yabancılar tarafından yürütülen arkeolojik kazılardaki koruma çalışmaları: Eleştirel bir inceleme
- Tez No: 489419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
Türkiye'deki arkeolojik araştırmaların önemli bir parçasını oluşturan yabancı kazılardaki koruma çalışmaları bugüne kadar bütüncül bir şekilde incelenmemiştir. Bu araştırma, bu kazılarda gerçekleştirilen koruma çalışmalarının boyutunu ve kapsamını, değişen yaklaşımları, çalışmaları etkileyen etmenleri ve çalışmaların arkasında yatan olası katalizörlerle itici güçleri belirlemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın tematik kapsamını oluşturan 'arkeolojik alanların koruması' ve ilgili pratikler, kültür mirasının korunmasındaki gelişmeleri yansıtacak şekilde korumanın teknik, sosyo-politik ve ekonomik boyutlarını içermektedir. Araştırmanın zamansal kapsamını 1979-2014 yılları arası oluşturmaktadır. Daha önce yayınlanmış basılı kaynakların yanı sıra yabancı kazı başkanları, koruma uzmanları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve arazi gözlemleri araştırmanın kaynaklarını oluşturmaktadır. İnceleme, temsilen seçilen 19 yabancı arkeolojik kazı üzerinde yapılmıştır. Araştırma, koruma çalışmalarının arkeolojik süreçlere belirgin bir şekilde dahil olma yolunda olduğunu ve neredeyse çalışılan tüm kazılarda mimari koruma çalışmalarının en önemli odak noktasını oluşturduğunu göstermektedir. Koruma çalışmalarının kapsamı yönetim planlaması ve yerel toplulukların koruma etkinliklerine katılımını da içerecek şekilde genişlemiş olsa da bu tür çalışmalar pek yaygınlaşmamıştır. Maddi kaynakların çeşitliliğinin artmasının birçok küçük ve büyük ölçekli koruma projesinin gerçekleştirilmesine olanak sağladığı ancak özellikle mimari koruma çalışmalarının daha çok özel kurum ve şahıslardan sağlanan kaynakların yardımıyla gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tarafları bilgilendirmesi ve onlara danışmasındaki eksiklikler ve korumayı daha çok mimari ölçekte ele almasının yanı sıra kurumlararası işbirbirliğinin yetersiz olması önemli sorunlardan bazılarıdır. Bununla beraber Türkiye'nin yurtdışından bazı eski eserlerin geri alınması konusundaki çalışmaları ve bunun arkeolojik kazı izinleriyle ilişkilendirilmesi koruma çalışmalarını etkilemektedir. Uluslararası ilkeler, yasal ve yönetsel çerçeveler, maddi kaynaklar, farklı ulusal ve kişisel yaklaşımların koruma pratiklerinin arkasında yatan bazı katalizörler, etkiler ve itici güçler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign-run excavations are a significant component of archaeological research in Turkey, however, conservation work carried out at these excavations has not been examined in a holistic manner. This research investigates archaeological conservation at foreign-run excavations to identify the scale and nature of differing contributions, and to determine changing approaches, issues impacting conservation practices, as well as possible catalysts, influences and driving forces. The thematic scope, 'conservation of archaeological sites' and related practices, includes technical, socio-political and economic perspectives in a way that reflects developing trends in heritage conservation. The temporal scope of this research concentrates on the period 1979-2014. The sources used are previously published literature, interviews with directors, conservation professionals and the Ministry of Culture and Tourism, as well as site observations. A representative sample of 19 foreign-run excavations was selected. The research has identified a significant move towards the integration of conservation work into archaeological processes, and also that architectural conservation remains a major focus at almost all of the sites. Despite the widening scope of conservation practices to embrace the use of management planning and the involvement of local communities, these remain less widespread. The growing variety of funding sources has enabled the implementation of numerous large and small-scale conservation projects but conservation work, primarily architectural conservation, has been mostly implemented through private funding. Issues such as the Ministry of Culture and Tourism's lack of consultation, its architectural emphasis on conservation, as well as institutional cooperation, are some of the more pressing problems, while pervading links between Turkey's repatriation efforts and archaeological permits also impact conservation. International guidelines, operational and regulatory frameworks, financial sources, differences in national approaches, and key individuals are identified as various possible catalysts, influences and driving forces behind conservation practices.