Investigation of energy efficient traffic adaptive MAC layer protocols for multi-hop Ad-Hoc networks
Çok komşulu Ad-Hoc ağları için enerji tasarruflu trafik uyumlu MAC katmanı protokollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 489422
  2. Yazar: MURAT SENEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çok komşulu Ad-Hoc ağları genellikle kendi aralarında bağlı, sınırlı işlem, sınırlı haberleşme ve sınırlı güç kapasitesi bulunan aygıtlardan oluşur. Böyle ağlar için kendi aralarında organize olabilme, güvenirlilik ve enerji verimliliği önemli konulardandır. Bu tez çalışmasında, çok komşulu Ad-Hoc ağları için enerji tasarruflu, trafik uyumlu, çok kanallı ve zaman çizelgeli kanal erişimi olan MAC katmanı protokolleri incelenmiştir. Özellikle yoğun veri trafiğinde ortam paylaşımı, çok komşulu Ad-Hoc ağlarında en önemli problemlerden biridir. Son yıllarda trafik uyumlu MAC katmanı protokolleri yoğun veri trafiği sorununu çözmek için daha popüler hale gelmeye başladı. Trafik uyumlu MAC katmanı protokolleri, düğümlerin önceliğini düğümlerin veri trafik yoğunluğuna göre ayarlayarak düşük güç tüketimini amaçlar. Bu protokoller hangi düğümün verici durumunda, hangi düğümün alıcı durumunda ve hangi düğümün uyku durumunda olacağını belirler. Ayrıca bu protokoller, düşük güç tüketimi sağlarken yüksek veri hacmi ve düşük veri paketi gecikmesi için de iyi çözümlere sahip olmalıdır. Bütün bu yaklaşımlarla beraber trafik uyumlu MAC katmanı protokolleri gizli terminal, korunmasız terminal ve çarpışma problemleri gibi çok komşulu Ad-Hoc ağların temel problemlerine de çözüm getirmelidir. Bu çalışmada, trafik uyumlu olan TRAMA, FLAMA ve DYNAMMA MAC katmanı protokolleri değerlendirilmiştir. Önceki çalışmalarda bu üç protocol sadece ızgara ağlar için incelenmiştir. Bu çalışmadaki ilk amaç bu protokollerin literatürdeki sonuçlarını tekrarlamaktır. Bundan sonra bu protokollerin performansları rastgele ağ topolojileri, farklı iletim mesafeleri ve Shadow Fading sinyal modeli gibi farklı senaryolar için simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multi Hop Ad-Hoc Networks typically refer to interconnected sensing devices with limited processing, communication, and power capabilities. Self-organization, reliability, and energy efficiency are important issues in these networks. Energy efficient, traffic adaptive, multi-channel, and schedule based MAC Layer protocols have been studied for ad-hoc networks in this thesis. Medium sharing problem is one of the most important topic for multi hop ad-hoc networks, especially under intensive data traffic. In recent years, traffic adaptive MAC Layer protocols are becoming more popular in these networks to solve the heavy data traffic scenarios problems. Traffic adaptive MAC Layer protocols aim low power consumption by arranging nodes' priorities with respect to nodes' traffic density. These protocols determine that which node will be transmitter and which node will be receiver and lastly which nodes will be in sleep state. In addition, these protocols should have good solutions for high throughput and low latency while they keep providing low power consumption. Besides, traffic adaptive MAC Layer protocols should handle basic problems of ad-hoc networks such as hidden terminal problem, exposed terminal problem, collisions. Traffic Adaptive Medium Access Protocol (TRAMA), Flow-Aware Medium Access Protocol (FLAMA), and Dynamic Multi-channel Medium Access Protocol (DYNAMMA) are traffic adaptive MAC Layer protocols that have been evaluated in this study. These three protocols had been examined with only grid network topologies in the previous studies. The first aim of this work is to repeat the literature results for these protocols. Then, these protocols have been simulated for different scenarios such as random network topologies, different transmission ranges and signal model with shadow fading.