Conjugative transfer of antibiotic resistance genes from Salmonella enterica serovar infantis to Escherichia coli
Antibiyotik dirençlilik genlerinin Salmonella enterica serovar infantis izolatlarından Escherichia coli suşuna konjugasyonel aktarım yolu
  1. Tez No: 489429
  2. Yazar: AYLİN CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Genetics, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kümes hayvanlarında, gıda üreten hayvanlarda ve insan hastalıklarında antibiyotiğin kullanımı ve yanlış kullanımı, antibiyotik dirençlilik genlerini taşıyan konjugasyonel plazmidlerin bir organizmadan diğerine özellikle patojen bakteriye yayılmasına neden olmuştur. Çoklu ilaç dirençli Salmonella enterica serovar Infantis, kümes hayvanlarında yeni görülen klon, 10 yılda tüm dünyaya yayılmış bulunmaktadır. Buna ek olarak, antimikrobiyal dirençlilik rezervuarı olarak işlev gören sıcakkanlı konakçıların bağırsak mikrobiyotasında bulunan kommensal Escherichia coli gibi kommensaller, Salmonella enterica serovarlarından antibiyotik dirençlilik genlerini taşıyan plazmidleri kazanmaktadırlar. Bu çalışmada, çoklu ilaç dirençlilik genlerini taşıyan plazmidlerin Salmonella enterica serovar Infantis'ten duyarlı kommensal E. coli'ye fenotipik ve genotipik düzeyde konjugasyonel aktarım yolu belirlenmiştir. Streptomisin, sülfisoksazol, ampisilin, trimetoprim-sülfametaksazol, kanamisin, kloramfenikol, siprofloksazin, sefalotin, nalidiksik asit ve tetrasiklin içeren farklı antibiyotik dirençlilik profillere sahip olan Salmonella Infantis izolatları (n=10) donör olarak seçilirken, duyarlı nonpatojenik E. coli izolatı alıcı olarak kullanılmıştır. Konjugasyon için filtre kağıdıyla eşleme yöntemi uygulanmıştır. Konjuge olan E. coli izolatları, fenotipik ve genotipik metotlarla saptanmıştır. İlk olarak, konjuge olan E. coli izolatlar, 10 μg/ml tetrasiklin içeren selektif ksiloz-lizin-deoksikolat (XLD) agarda sarı kolonilere izafeten fenotipik düzeyde belirlenmişlerdir. Bundan sonra, konjugasyon genleri (traA, traE, traL, traJ, traG, traH, traI, traM, traR, traY, rfaG, rfaI, rfaJ, rfaL and rfbP) ve plazmidlerin inkompatibilite grubu, polimeraz zincir tepkimesiyle (PCR) genotipik düzeyde incelenmiştir. Yapılan bu çalışma, dünya çapında giderek artan ve ciddi bir sorun haline gelen antibiyotik dirençlilik genlerinin Salmonella ve E. coli suşlarında konjugasyonel aktarımıyla ilgili son ve ileriki çalışmalara katkıda bulunacak potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
The usage and misusage of antibiotics in poultry, food-producing animals and human diseases have led to transmission of conjugative plasmids carrying antibiotic resistance genes from one microorganism to another, especially to the pathogenic bacteria. Multi-drug resistant Salmonella enterica serovar Infantis, an emerging serotype in poultry, has been spreading all around the world in a decade. Moreover, commensal microorganisms such as commensal Escherichia coli in the gut microbiota, functioning as a reservoir of antimicrobial resistance, of the warm-blooded hosts acquire antibiotic resistance by plasmid from Salmonella enterica serovars. The aim of this study was to identify the conjugative transfer of plasmids including multi-drug resistance genes from Salmonella enterica serovar Infantis to commensal susceptible E. coli in both of phenotypic and genotypic level. Salmonella Infantis isolates with different antibiotic resistance profiles involving streptomycin, sulfisoxazole, ampicillin, trimethoprim/sulfamethoxazole, kanamycin, chloramphenicol, ciprofloxacin, cephalotin, nalidixic acid and tetracycline were selected as donor bacteria (n=10), while susceptible non-pathogenic E. coli isolate was used as a recipient. Applying filter paper mating procedure was used for conjugation. Transconjugant E. coli colonies were screened by phenotypic and genotypic methods. First, yellow colonies representing transconjugant E. coli colonies were determined on the selective XLD agar containing 10 μg/ml tetracycline in phenotypic level. After that, conjugation genes (i.e., traA, traE, traL, traJ, traG, traH, traI, traM, traR, traY, rfaG, rfaI, rfaJ, rfaL and rfbP), and the incompatibility group of plasmids were screened by polymerase chain reaction (PCR) in genotypic level. This study contributes to recent and further studies related to the conjugative transmission of antibiotic resistance genes in Salmonella and E. coli, which is an arising serious problem worldwide.