Salmonella enterica subspecies enterica serovar infantis suşlarında çoklu ilaç dirençliliğin genetik doğası
Genetic nature of multi drug resistance in Salmonella enterica subspecies enterica serovar infantis
  1. Tez No: 256301
  2. Yazar: DUYGU ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dalgalı Alan Jel Elektroforezi (PFGE) yöntemi ile tanımlanan 18 adet Salmonella Infantis suşunun ilaç dirençlilikleri 16 farklı antibiyotik kullanılarak incelenmiş ve DMC 40 suşunun diğer suşlardan farklı bir direnç profiline sahip olduğu belirlenmiştir. Çoklu ilaç dirençlilik özelliğine sahip S. Infantis üyelerinin tamamının 206.5 kb büyüklükte ortak bir plazmid içerdiği saptanmıştır. Konjugasyon denemeleri 206.5 kb plazmidin konjugal aktarım yeteneği içerdiğine ve nalidiksik asit dirençlilik özelliğini kodladığına işaret etmiştir. S. Infantis suşlarındaki nalidiksik asit dirençliliğin moleküler mekanizmasının analizi için uygun primerler kullanılarak gyrA gen bölgesi çoğaltılmıştır. PZR (polimeraz zincir reaksiyonu) ürünlerinin dizi analizi sonucunda bu gen bölgesinde Ser83?Tyr (TCC?TAC) nokta mutasyonu tespit edilmiştir. Bu nokta mutasyonunun 206.5 kb büyüklükteki konjugatif plazmid üzerindeki gyrA geni üzerinde tespit edilmesi, nalidiksik asit dirençliliğinin söz konusu plazmid tarafından kodlandığını doğrulamıştır. Tanımlayıcı PZR çalışmaları sonucunda 206.5 kb büyüklükteki plazmidin alıcı suştan farklı bir sınıf I integron içerdiği ve bu integronun gyrA geni ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance characteristics of 18 Salmonella Infantis strains that were identified by Pulse Field Gel Electrophoresis (PFGE) was investigated by using 16 different antibiotic and it was determined that DMC 40 has a different resistance profile than the other strains. All S. Infantis members features of multi drug resistance was found to contain 206.5 kb common plasmid. Conjugation assays were pointed out that the 206.5 kb plasmid has conjugally transfer ability and encoded nalidixic acid resistance property in host strains. To determine the molecular mechanism of nalidixic acid resistance in S. Infantis strains, gyrA gene cluster was amplified with specific primers. As a result of sequence analysis of PCR (polymerase chain reaction) products, Ser38?Tyr (TCC?TAC) point mutation was detected. Detecting this point mutation at gyrA gene site of 206.5 kb size conjugative plasmid confirmed that nalidixic acid resistance characteristic was encoded on this plasmid. End of descriptive PCR (Polymerase Chain Reaction) it was detected that 206.5 kb plasmid had different class I integron from recipient strain and this integron had a relation with gyrA gene.