Synthesis of tridentate ligands based on theoretical design to mimic HPCD enzyme
Teorik tasarım ile HPCD enzimini taklit eden üç dişli ligant sentezi
  1. Tez No: 489428
  2. Yazar: MUZAFFER GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Aromatik oksidatif halka açılması tepkimeleri zor gerçekleşen tepkimeler olduğundan dolayı büyük ilgi görmüştür. Bu tepkimeler arasında moleküler oksijen kullanan halka açılma tepkimeleri daha da ilgi çekmektedir. Bu aromatik halka açılmalarından birinde Homoprotokatekolat dioksijenaz enzimi katalizör olarak kullanılmaktadır. Bu enzimin aktif bölgesinde ise demir veya mangan iyonları bulunmaktadır. Bu çalışmada, bu enzimin aktif bölgesini taklit edip daha küçük organik moleküllerle aynı tepkimeyi yapmak için üç dişli iki ligant tasarlanmıştır. Bu ligantlar adenin, imidazol ve karboksilik asit gruplarını içermektedir. Teorik hesaplamalara göre, adenin üzerindeki -NH2 grubunun, katekol üzerindeki –OH grubu ile metal merkezi üzerindeki dioksijen arasında hidrojen alışverişinde baz olarak davranabileceği görülmüştür. Bu alışverişin bir ara ürünün aktivasyon enerjisini düşürdüğü bulunmuştur. Bu tasarlanan ligantlar farklı yöntemler kullanılarak sentezlenmeye çalışılmıştır. Büyük çaba gösterilmesine rağmen tasarlanan ligantların sentezi şimdiye kadar gerçekleştirilememiştir. Bu ligantların sentezlenmesi için çalışmalar hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing interest on the aromatic oxidative ring opening reactions due to their challenging features. Among these reactions, the ones using molecular oxygen attract even more attention. In one of these aromatic ring opening reactions, homoprotocatechuate dioxygenase (HPCD) enzyme is used as a catalyst. The active site of this enzyme consists of either iron or manganese ions. In this work, two tridentate ligands have been designed theoretically in order to mimic the active site of this enzyme to perform the same reaction using smaller organic molecules instead of enzyme. These ligands are composed of adenine, imidazole and carboxylic acid moieties. Based on calculations, -NH2 group on adenine would be acting as a base which is involved in the hydrogen transfer from –OH group of catechol to dioxygen on the metal center. This transfer is found to be lowering the activation barrier of one intermediate. These designed ligands are attempted to be synthesized using different strategies. Tremendous efforts have been spent however, the synthesis of these designed ligands could not be succeeded so far. There is still ongoing work to complete the synthesis of these ligands.