Production of thermophylic α-amylase from Aspergillus sp. and its utilization for various applications
Aspergillus suşundan termofilik α-amilaz üretimi ve farklı uygulamalarda kullanımı
- Tez No: 489437
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HAMAMCI, PROF. DR. UFUK BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, termofilik α-amilaz enzimini büyük ölçekte üretip elde edilen enzim ile ekmek mayası ve Lactabacillus casei gibi mikoroganizmalar için fermente şeker üreterek karbon kaynağı sağlamaktır. Aspergillus niger N402 suşu fermentasyonun karbon ve azot kaynağı, fermentasyon hacminin toplam flask hacmine oranı (FH/TFH), ekilen spor miktarı, pH ve sıcaklık gibi parametrelerini belirlemek için yüksek a-amilaz aktivitesi eldesinde kullanılmıştır. Am13, AmC18, AmC28 şuşları belirlenen parametrelerde büyük ölçekte, 1.5L, 60L, 80L, yüksek aktivede, enzim üretimine göre karşılaştırılmıştır. AmC28 suşu (nişasta ve maltoz şurubu karbon kaynağı olarak, maya özütü nitrojen kaynağı olarak, 30°C sıcaklıkta, 5.50 pHda, 105 spor miktarı ile 0.5 FH/TFH oranında 250 mililitre hacimdeki flask deneylerinde belirlenen parametrelerde en yüksek amilaz aktivitesini göstermiştir.. Üretilen α-amilazların bir mililitresi ile 80°C de ve 5.0 pHda saatte yak1aşık 100mg nişasta hidroliz edilebilmektedir. Üretilen bu amilazlar ile %10luk nişasta şekere hidroliz edilmiştir. Üretilen şeker ekmek mayası üretmede ve L.casei'den laktik asit üretiminde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to scale up the production of thermophilic α-amylase and its use to obtain fermentable sugar as the main carbon source for microorganisms such as baker's yeast and Lactobacillus casei. Aspergillus niger N402 was the strain used for determining the fermentation parameters (carbon and nitrogen source, fermentation volume/total flask volume ratio (FV/TFV), pH & temperature of the fermentation and spore inoculum level.) Different strains (Am13, AmC18, and AmC28) were also tested to find out the strain producing the highest activity enzyme for scale up experiments that were conducted at 1.5L, 60L, and 80L volumes. The best strain was selected as AmC28 with the parameters of: starch and maltose syrup as the carbon source and yeast extract as the nitrogen source, temperature was set to 30 °C at pH 5.50 with 105 spores/ml and with 0.5 FV/TFV ratio at a 250 mililiter volume flask. One milliliter of these secreted amylases were capable of hydrolyzing almost 100 mg of soluble starch in one hour at 80 °C at pH of 5.0. Following the production of the enzyme at large scale, saccharification of raw starch (%10 solid load) was accomplished using these α-amylases. The produced fermentable sugar was used to grow Baker's yeast and to produce lactic acid from L.casei.