An ontology-based expert system to detect service level agreement violations
Hizmet düzeyi anlaşma ihlallerini tespit etmek için ontolojiye dayalı bir uzman sistem
- Tez No: 489480
- Danışmanlar: Prof. Dr. FERDANUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde Hizmet Düzeyi Anlaşması (SLA) ihlallerini saptamak için ontolojiye dayalı bir yaklaşımla geliştirilen bir uzman sistem sunulmaktadır. Ontolojiler belirli bir alandaki kavramların açık resmi özelliklerini ve aralarındaki ilişkileri temsil eder. Bununla birlikte, uzman sistemleri, akıl yürütme yetenekleri nedeniyle ontolojilerle birlikte sıkça kullanılır. Çeşitli alanlarda yaygın SLA kullanımı, SLA yönetimini ve özellikle ihlallerin tespitini zorlaştırmaktadır. Her ne kadar SLA ihlallerini otomatik olarak algılamak gerekirse de, her alan için farklı bir çözüm geliştirmek oldukça maliyetli olmaktadır. Birden fazla alandaki SLA kavramları incelenmiş ve pek çok ortak kavram belirlenmiştir. Farklı SLA alanlarında tanıdık kavramların belirlenmesi, jenerik bir SLA ontolojisi yaratma fikrini edinmemizi sağladı. Jenerik SLA ontolojisi oluşturulduktan sonra, bu ontoloji kullanılarak bir uzman sistem geliştirmiştir. Geliştirilen uzman sistemi, SLA ihlallerini tespit etmek, kısıtlamaları kontrol etmek ve çıkarımlar yapmak için tasarlanmıştır. Geliştirilen sistem telekomünikasyon alanına ait veriler üzerinde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen sistemin doğru bir şekilde ihlalleri tespit edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an expert system developed with an ontology-based approach to detect Service Level Agreement (SLA) violations is presented. Ontologies represent explicit formal specifications of the concepts in a particular domain and the relationships among them. Expert systems, however, are frequently employed with ontologies because of their reasoning capabilities. The widespread use of SLAs in various areas complicates SLA management and in particular the detection of violations. Although it is necessary to automatically detect SLA violations, developing a different solution for each domain is quite costly. In SLAs of multiple domains, the concepts were examined, and many common concepts have been identified. Identifying familiar concepts in different SLA areas has allowed us to acquire the idea of creating a generic SLA ontology. After generic SLA ontology was created, an expert system was developed using this ontology. The developed expert system is designed to detect SLA violations, check constraints, and make inferences. The developed system has been tested on the SLA data of the telecommunication domain. The results show that the proposed system can correctly detect SLA violations.