Conceptual design of a stealth unmanned combat aerial vehicle with multidisciplinary design optimization
Çok disiplinli tasarım optimizasyonu ile düşük radar izine sahip muharip iha konsept tasarımı
- Tez No: 489486
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, muharip insansız hava aracının (MİHA) çok disiplinli tasarım optimizasyonu için bir metodoloji geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Optimizasyon çalışmasının şu andaki aşamasında aerodinamik, ağırlık kestirimi ve radar kesit alanı (RKA) izi gibi üç disiplin ele alınmaktadır. Amaç fonksiyonları olarak, maksimum menzil ve minimum RKA izi kullanılmaktadır. Pareto-optimal çözümleri üretmek için çok amaçlı parçacık sürü optimizasyonu (ÇAPSO) yöntemi uygulanmaktadır. Oluşturulan MİHA geometrilerinin aerodinamik katsayılarını elde etmek için yüksek doğruluğa sahip bir aerodinamik analiz aracı SU2 kullanılmaktadır. Burada, hesaplama zamanını kısaltmak için Multivariate Adaptive Regression Splines (MARS) yaklaşımıyla aerodinamik sonuçlar için bir meta model oluşturulmaktadır. Yapısal ve sistem ağırlıkları istatistiksel ağırlık denklemleri kullanılarak hesaplanmaktadır. Hava aracı menzil hesabı, aerodinamik katsayılar ve tahmini toplam ağırlık kullanılarak yapılmaktadır. RKA izi değerleri, karmaşık nesnelerin RKA'sını tahmin etmek için fiziksel optik yaklaşımın bir uygulaması olan POFACETS kodu yardımıyla hesaplanmaktadır. Burada, hesaplama süresini azaltmak için RKA sonuçlarının meta-modeli oluşturulmuştur. Bunların sonunda, tasarım aracının kapasitesinin bir örneği olarak MİHA dış geometrisinin optimizasyonu belirlenen amaç fonksiyonları için tasarım aracı kullanılarak yapılmıştır. Çok disiplinli tasarım optimizasyonu sonucu bulunan Pareto-optima sonuçları çalışma sonunda verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to develop a methodology for multi-disciplinary design optimization (MDO) of an unmanned combat aerial vehicle. At the current stage of optimization study, three disciplines are considered, which are aerodynamics, structural weight and radar cross section (RCS) signature. As objective functions, maximum range and minimum RCS signature are employed. To generate pareto-optimal solutions, multi-objective particle swarm optimization (MOPSO) function of MATLAB® is performed. To get aerodynamic coefficients of generated UCAV geometries, a high-fidelity aerodynamic analysis tool SU2 is employed. Moreover, to shorten computational effort, firstly, a meta-model for aerodynamic results is formed by performing multivariate adaptive regression splines (MARS) approximation. Structural and system weights are estimated by using statistical weight equations. After that, by using aerodynamic coefficients and estimated total weight, range is calculated. RCS signature values are calculated by conducting POFACETS which is an implementation of the physical optics approximation for predicting RCS of complex objects. Also, meta-model of RCS results is generated for decreasing the computational time. Finally, the developed framework is performed to optimize a UCAV planform as an example of the framework's capability. The pareto-front results for MDO computations are presented in detail at results and discussion.