Determination of program management methods and practices to be applied in the national combat aircraft development (TFX) program by using the experience from the F-35 joint strike fighter (JSF) program
Milli muharip uçak geliştirme (TFX) programında uygulanabilecek program yönetimi metotları ve pratiklerinin F-35 müşterek taarruz uçağı (JSF) programının tecrübesi kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 608883
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hava gücünün kritik öneme haiz olduğu birçok ülke tarafından daha net anlaşıldı. Hava üstünlüğünün muharebelerde başarı getiren önemli bir unsur olması askeri teorisyenlerin dikkatini hava gücü üzerine yoğunlaştırmasına sebep oldu. Bu durum, savaş uçağı teknolojisinin son yarım yüzyıldaki gelişimini çok hızlandırdı ve 90'lı yılların başlarına kadar beş farklı tip savaş uçağı nesli geliştirildi. F-35, vektörel itki sistemi, düşük görünürlük özelliğine sahip gövdesi, ileri seviye radar ve algılayıcıları yanı sıra füzyon teknolojisiyle donatılmış entegre aviyonik mimarisi ile V. Nesil bir savaş uçağı olup tüm zamanların en geniş ölçekli savunma programından biri olan Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında geliştirilip üretilmektedir. Türkiye, JSF Programı'na uluslararası mutabakat ile üye olmuştur ve hâlihazırdaki mutabakata göre F-35 uçağı tedarik edecektir. Bunun yanı sıra Türkiye kendi milli V. Nesil savaş uçağını geliştirme kararı almış ve Milli Muharip Uçak Geliştirme (TFX) Programı'nı başlatmıştır. TFX Programı'nda kavramsal tasarım evresi tamamlanmış olup ön tasarım evresi şu an için devam etmektedir. JSF ve TFX gibi büyük ölçekli programların geliştirilmesinde atılacak her adım çok önemlidir. Bu sebeple program adımlarının büyük bir hassasiyetle belirlenmesi ve programa ilişkin alınacak kararların ince elenip sık dokunması gerekmektedir. TFX Programı içerisinde yapılacak her verimsiz uygulama programda zaman, para ve kaynak israfına yol açacaktır. Bu sebeple geçmiş programlardan öğrenilen derslerin, birikmiş tecrübelerin ve iyi uygulamaların süzülerek çıkarılması ve TFX Programı'na aktarılarak uygulamaya konulması önem arz etmektedir. Bu noktadan bakılınca JSF Programı, TFX Programı için biçilmiş kaftan gibi görünmektedir. Bu tezde, TFX Programı'nda zaman, maliyet ve efor kaybını en aza indirmek ve verimliliği artırmak adına JSF Programı'nın tecrübeleri kullanılarak uygulanacak program yönetim metotlarının ve pratiklerinin analizi ve uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following World War II, the air power was clearly accepted as the most critical power to have for all nations. The military theorists focused on the air power since the air supremacy was seen the key for victory. Hence, the fighter aircraft technology has grown aggressively in the second half of last century and triggered the development of five types of aircraft generations until the beginning of the 1990s. The F-35 Lightning-II is a fifth-generation aircraft that has thrust vector, stealth airframe, advanced radar and sensors and integrated avionics with fusion technology, and it was developed and manufactured under the F-35 Joint Strike Fighter (JSF) Program which is one of the largest single defense programs in the world history. Turkey has been a partner of JSF Program with the international memorandum and under this memorandum and Turkey will procure the F-35 Lightning-II. Furthermore, Turkey independently decided to start the local development of fifth generation fighter aircraft and named it as 'National Combat Aircraft Development (TFX) Program'. The conceptual design phase has been completed under the TFX Program and currently the preliminary design phase of the aircraft is ongoing. In the development of the large-scale programs such as JSF, TFX i.e., each project process and each phase should be designed and each decision have to be taken with great scrutiny as the results of each action can have tremendous effects on the program, not only limited to technical, but also financial matters. Any unnecessary application can cause waste of time, money and other resources. Therefore, it is important to apply the best practices from all the past experiences made out, lessons-learnt encountered the other programs in TFX Program. At that point, the JSF Program seems as a cut out for TFX Program. In this thesis, program management methods and applicable best practices are investigated and presented by utilizing the experiences gained in the JSF Program in order to make the best use of time, money and efforts and increase the efficiency of the TFX Program.