Elucidating the patterns in mid-winter waterbird surveys by using climate, lake water level changes and macrophyte records
İklim, göl su seviyesi değişimleri ve sucul bitki kayıtlarını kullanarak kış ortası su kuşu sayımlarındaki örüntülerin aydınlatılması
  1. Tez No: 489485
  2. Yazar: İBRAHİM KAAN ÖZGENCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. KORHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğu Avrupa'da kışın hakim olan iklimin, Kuzey Atlantik Salınımı'nın (KAS), su seviyesi değişimlerinin ve su içi bitkilerinin, Türkiye'nin üç farklı coğrafi bölgesinden üç sığ gölde kışlayan su kuşu komünitelerinin yoğunluğu ve yapısı üzerindeki etkisi, 1967-2016 yılları arasındaki Kış Ortası Su Kuşu Sayımları'nın sonuçları kullanılarak incelendi. Bu çalışma gösterdi ki Doğu Avrupa'daki ortalama kış sıcaklıkları ve üç çalışma gölünde kışlayan su kuşlarının toplam sayısı negatif ilişkiyle birbirlerine bağlılar. Kuzey Atlantik Salınımı ise, zayıf da olsa, çalışma göllerinde kışlayan su kuşu komünitesindeki tür zenginliğiyle negative şekilde birbirlerine bağlılar; negatif KAS İndeksi değerleri zayıf bir eğilimle de olsa daha yüksek tür zenginliğiyle ilişkili bulundu. Çalışma göllerin için değişen sonuçlar alınsa da, su seviyesinin aralarında komünite boyutu ve tür zenginliği dahil olmak üzere kışlayan su kuşu komünite değişkenleri üzerindeki etkisinin kaydadeğer boyutlarda olduğu tespit edildi. Çalışmanın su içi bitkilerinin miktarında ve zenginliğindeki artışlar, çoğu zaman, kışlayan su kuşu komünitelerindeki toplam su kuşu sayısında ve çeşitliliğinde bir artışla özdeşleştiğini ve bunun sebebinin, çok büyük ihtimalle, su içi bitkilerinin artmasıyla birlikte yaşanan yiyecek kaynaklarının miktarı ve çeşitliliğindeki artış olduğunu gösterdi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Doğu Avrupa'da sert bir kış yaşandığı ve KAS değerleri negatif şekilde yükseldiği zamanlarda, Türkiye, su kuşları için hayati bir öneme sahip bir kışlama alanına dönüşüyor ve Türkiye'deki sulak alanları, su kuşları için yüksek nitelikli kışlama alanları olarak koruyabilmek için sulak alanların uygun su seviyelerinde ve su içi bitkilerin baskın olduğu şekillerde yönetilmesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Impacts of winter climate in Eastern Europe, North Atlantic Oscillation (NAO), water level changes and submerged macrophytes on wintering waterbird community size and structure in three Turkish shallow lakes from three different geographical regions were investigated by using the Mid-Winter Waterbird Survey results from 1967-2016. The study demonstrated that average winter air temperatures in Eastern Europe and combined wintering waterbird community density of the study lakes were negatively correlated. North Atlantic Oscillation was found to have a weak impact on wintering waterbird communities of the study lakes with negative values of NAO Index showing a slight tendency to translate to more waterbird species coming to the study lakes. Although the results were variable across the study lakes, water level was discovered to have a substantial impact on various waterbird community parameters including density and species richness. The study showed that increases in submerged macrophyte abundance and diversity were mostly coupled with an increase in numbers of wintering waterbird communities, probably due to an increased availability and diversity of their food sources. Results of this study suggest that Turkey becomes a crucial wintering ground for migratory waterbirds when Eastern Europe is having a harsh winter and NAO Index reaches negative highs, and to preserve Turkish shallow lakes as high-quality wintering grounds for migratory waterbirds, lakes should be managed at proper water levels and at macrophyte-dominated states.