Assessing uncertainties and managing risks in shale gas projects
Şeyl gazı projelerinde belirsizliklerin tayini ve risklerin yönetimi
  1. Tez No: 489504
  2. Yazar: MURAT FATİH TUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Petrol ve gaz endüstrisi bu milenyumun başlarında şeyl formasyonlarından petrol ve gaz üretimiyle tanıştı ve bu gelişmeyi bir devrim, bir oyun değiştirici olarak gördü. Doğal olarak bu gelişme birçok yatırımcının ilgisini çekti. Ne var ki, şeyl petrolü ve şey gazı projeleri marjinal ekonomilere sahiptir ve ekonomik açıdan dikkatle analiz edilmelidir. Ekonomik analizleri gerçekleştirebilmek için en başta ekonomik üretilebilir kaynak miktarını belirten bir olasılık fonksiyonu elde edilmelidir, böylelikle kaynak miktarındaki tüm belirsizlikler ortaya serilebilir. Buna ek olarak, projenin net bugünkü değeri belirsizlikleriyle birlikte ortaya koyulmalı ve bir şeyl petrolü veya şeyl gazı projesine başlama kararı bu iki parametre göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Ayrıca proje içinde ilerlerken geçilen çeşitli karar noktalarında isabetli devam et veya dur kararları verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, şeyl petrolü ve şeyl gazı projelerini, herhangi bir proje olgunluk safhasında, tamamen olasılıklı yaklaşım vasıtasıyla değerlendiren bir yöntem geliştirilmesine odaklanılmıştır. Ayrıca, bu yöntemi uygulanabilir kılmak amacıyla yeni, kullanıcı dostu ve grafiksel kullanıcı arayüzlü bir yazılım geliştirilmiştir. Girdi parametrelerindeki belirsizliklerin ekonomik üretilebilir kaynak miktarı olasılık aralığına etkilerini bulabilmek için, üç farklı proje safhasının; arama, değerlendirme ve geliştirme safhalarının her birinde ulaşılabilir olan girdi parametreleri göz önüne alınarak, özgül olasılıklı rezerv tahmin yöntemleri tasarlanmıştır. Buna ek olarak, piyasa fiyatları, vergi oranları ve çeşitli giderler gibi ekonomik değişkenler tanıtılarak, net bugünkü değer olasılık aralığı ve dolayısıyla karar noktalarında güvenilir devam et veya dur kararları elde edilebilecektir. En temel amacımız, girdi parametrelerindeki belirsizlikleri göz önünde bulundurarak bir projenin herhangi bir safhasında sağlıklı bir karar sunabilecek ve parasal riskleri değerlendirebilecek bir yöntem geliştirmektir. Son olarak, geliştirdiğimiz yöntem gerçek bir sahanın verileri vasıtasıyla geliştirilen yazılım kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
New millennium's oil industry met the production from shale oil and shale gas formations as a revolution, a game changer which certainly have taken attention of most investors. However, shale oil and shale gas projects generally have marginal economics, hence should be carefully analyzed from the economic standpoint. To analyze the economics of a shale oil or shale gas play, generating an economically recoverable resource (ERR) probability function showing the full uncertainty range is highly important. Furthermore, the net present value (NPV) of the project together with the uncertainties inherent in it should be revealed so that the primary decision of entering a shale oil or shale gas project will be determined. As progressing through the project phases, judicious go/no-go decisions should be given at several decision gates. In this study, a methodology to evaluate shale oil and shale gas projects at any project maturity stage via a fully probabilistic approach is developed. Moreover, a new user-friendly software with graphical user interface is developed to make our methodology applicable. Considering the available input parameters at each of the three different project phases; exploration, appraisal and development phases, specific probabilistic reserves estimation methodologies are designed to reveal the effect of uncertainties in input parameters on the ERR probability ranges. Moreover, by utilizing the economical parameters such as market prices, tax rates and various expenditures, NPV probability ranges and hence firm go/no-go decisions at the decision gates can be attained. The main objective is to develop a methodology to obtain firm decisions at any project stage while considering the uncertainties in the input parameters and to evaluate the risks in the monetary level. Finally, the developed methodology is verified via the data obtained from a real field and utilizing the developed software.