Bankacılıkta piyasa riski yönetimi: Riske maruz değer (VAR) ve stres testi uygulaması
Market risk management in banking: Value at risk (VAR) and stress testing application
- Tez No: 561711
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1980'li yılları izleyen zaman zarfında, özellikle küresel finansal sistem içerisinde sınırların ortadan kalkması ve yaşanan gelişmelerle birlikte artan belirsizlikler, finansal kurumlar ve özellikle büyüklükleri ile işlevleri açısından finansal piyasaların lokomotifi olan bankalar açısından yıkıcı sonuçlara neden olmuştur. Bu tecrübeler, karşılaşılaşılabilecek risklerin tanımlanması ölçülmesi ve izlenmesi süreci olan risk yönetimi kavramının finansal literatürde önem kazanmasına ve risk yönetiminin karar alma süreçlerinde yer edinmesine yol açmıştır Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle finansal piyasalara erişim imkanının ve işlem hızlarının artması, rekabet artışı ile işlem maliyelerinin azalması, küresel likidite artışı gibi etkenler piyasalara artan oynaklık ve risk olarak yansımıştır. Matematik, istatistik, ekonometri, finans ve bilgi teknolojilerinin kesişiminde konumlanan ara bir disiplin olarak risk yönetimi, karşılaşılan ve gün geçtikçe çeşitlenen risklerin yönetiminde önemli bir araç olmuştur. Çalışmada piyasa riskinin ölçümünde yaygın biçimde kullanılan Riske Maruz Değer (RMD) yöntemleri ile finansal varlık getiri serileri değişen varyans modellemesinin sermayenin etkin yönetimindeki önemi sınanmıştır. Ayrıca stres testleri aracılığıyla, sermayenin olağan dışı piyasa koşullarında karşılaşılabilecek kayıplara karşı dayanıklılığı uygulamalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing uncertainties in the global financial system with the developments raised after the annihilation of the frontiers has caused destructive results for financial instutitions and especially for the banks which have a leading role in financial markets with their size and functions. All these experiences have led risk management to come into prominence in financial literature and to situate in decision-making processes which is briefly defined as defining, measuring and monitoring process of risks would be encountered. Factors such as increasing facilities of accessing to financial markets with the technological advances, cost decreasing effects of climbing competition and the growing global liquidity have reflected as increasing volatility and risk to financial markets in last recent years. In this era, risk management as an intermediary discipline which is situated at the intersection of mathematics, statistics, econometrics, finance and information technologies has become a crucial tool in managing the risks encountered that varying day to day. This thesis is specifically concerned with the effects of selection of the most efficient Value at Risk model(s) among the widely used models for measuring market risk and the most efficient ARCH/GARCH type model(s) used for modeling the heteroscedasticity in financial asset returns on the management of the capital effectively. Furthermore, the resistance of the capital was examined with stress tests against the extraordinary losses that would be encountered in exceptional market conditions.