Development of K band microstrip patch antenna array for traffic radar
Trafik radarları için K bandda mikroşerit yama anten dizileri geliştirilmesi
- Tez No: 489519
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında trafik radarlarında kullanmak üzere iki mikroserit yama anten dizisi tasarlanmıştır. ˙İkisi de 24.125 GHz'de 250 MHz bant genişliği ile çalışmaktadır. İki farklı seri besleme tipi kullanılmıştır, biri paralel bağlı seri besleme tekniği, diğeri ise seri bağlaşık besleme yapısına sahiptir. Paralel bağlı seri besleme tekniği kullanılan dizi üretilmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler ve simülasyon çok benzer sonuçlar vermektedir. Hem yükseliş hem yanca düzlemlerinde 7 derecelik huzme genişliğine sahiptir. Ölçülen huzme örüntülerinde yan huzme seviyeleri -14 dB'den düşük gözlenmiştir. İkinci tasarım yanca düzleminde 30, yükseliş düzleminde 12 derecelik ışıma örüntüsüne sahiptir. Yanca düzlemi yan huzme seviyeleri -15 dB'den düşük gözlenmiştir. Tasarım kıvrımlı iletim hatları içerdiğinden, yükseliş düzleminde farklı denemeler yapılarak yan huzme seviyeleri -13 dB'ye kadar düşürülebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, two microstrip patch antenna arrays are designed for the traffic radar applications. Both of them operate at the 24.125 GHz with 250 MHz bandwidth. Two different series feed networks are used, namely shunt connected series feed network and in line coupled series feed network. The one with shunt connected series feed network is manufactured and measured to make comparisons with the simulation results. It is observed that simulation and measurement results are very similar. 7 degree beamwidth is achieved in both azimuth and elevation planes as well as less than -14 dB side lobe levels in the radiation patterns. In the second design, 30 degree and 12 degree beamwidths are achieved for azimuth and elevation planes, respectively. While the side lobe level of the azimuth plane is smaller than -15 dB; in the elevation plane, the side lobe level could only be minimized down to -13 dB due to the existence of delay sections.