Development of a computer-aided dragline selection program
Bilgisayar destekli çekme kepçeli yerkazar seçim programının geliştirilmesi
- Tez No: 489532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Açık maden işletmeciliğinde uygun makine ve ekipman seçimi en kritik işlerden biridir. Çekme kepçeli yerkazarlar büyük ve yatırım maliyeti yüksek makinalar olmaları nedeni ile bunların seçimi maden mühendisleri ve karar vericiler için büyük önem arz etmektedir. Çekme kepçeli yerkazar seçimi, üst örtü malzemesinin jeolojik özellikleri, sıyırma metodu, mevcut yatırım miktarı ve ulaşılabilir teknoloji gibi farklı parametrelerin bir arada düşünülmesini gerektiren karmaşık ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu çalışmada, seçim işleminin etkinliğini ve hızını arttırmak amacıyla, konvansiyonel seçim yöntemleri irdelenmiş ve Draglayout isimli bilgisayar destekli seçim programı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım, maksimum asılı yük ve gereken erişim faktörüne dayanarak mevcut yer kazarlar arasından amaçlanan kazıyı gerçekleştirebilecek en uygun makinaları önermektedir. Seçim prosedürü başlıca dört aşamadan oluşmaktadır. Bunlar: i. Operasyon parametrelerinin başlangıç tahminlerinin yapılması (çekme kepçe kullanabilirliği ve kullanımı, yıllık kazı süresi, bir döngü süresi, yıllık üretim, geri kazanma), ii. İlk maden tasarım geometrisini tanımlaması, iii. Kullanılabilir çekme kepçeli yerkazar geometrisi ve maden tasarımı ilişkilerinin belirlenmesi, iv. Yukarıdaki adımları gözden geçirilip, en uygun çekme kepçeli yerkazarların seçilerek önerilmesi. Geliştirilen Draglayout yazılımı, çekme kepçe seçmek için kolay ve kullanışlı bir araçtır. Draglayout maden mühendislerine ve karar vericilere en uygun ve hedeflenen kazıyı gerçekleştirecek çekme kepçeli yerkazarı seçmeleri konusunda etkin ve kolay bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Selection of appropriate machine and equipment is one of the most critical tasks required in surface mining. Since draglines are massive and expensive machines, their selection is of paramount concern to mining engineers and decision makers. The selection of appropriate dragline model requires simultaneous consideration of various parameters, such as geological properties of overburden material, stripping method, available fund and technology. Therefore, this is a complex and time-consuming process. In this study, the dragline selection process was reviewed and a computer-aided selection program, Draglayout, was developed to increase the efficiency in the selection process. The developed software suggests list of the commercially available dragline units based on its maximum suspended load and reach factor which are compatible to achieve the given stripping and production targets. The selection process consists of four main stages as: i. Initial estimations of dragline operation parameters (availability, dragline utilization, dragline operating hours, cycle time, ore production, ore recovery, etc.), ii. Defining initial mine design geometry, iii. Available equipment geometry and mine design relations, iv. Reviewing the above steps and selecting the dragline. Developed Draglayout software is an easy and useable tool for selecting dragline equipment. Draglayout provides mining engineers and decision makers with an efficient and easy way to select the most appropriate dragline for the required stripping targets.