Exploring the use of open educational resources in chemistry laboratory course context: A case study
Açık eğitim kaynakları kullanımının kimya laboratuvar dersi bağlamında incelenmesi: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 489531
  2. Yazar: SEÇİL TISOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, DOÇ. DR. ENGİN KURŞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, öğrenciler, öğretim elemanları ve asistanların bakış açısından Açık Eğitim Kaynaklarının kimya laboratuvar derslerinde kullanımı ve bu derslere entegre edilmesine yönelik ayrıntılı bir anlayış sunmaktır. Spesifik olarak, bu çalışmanın ilk amacı açık eğitim kaynaklarının kullanımı ve entegre edilmesine etki eden faktörleri sistemik bir perspektiften ayrıntılı bir şekilde açıklamaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise, bu kaynakların, kullanıcıların algılanan performanslarına olan etkilerini ortaya koymaktır. Kimya laboratuvar dersleri için hazırlanan Açık Ders Kaynakları (materyalleri), video ve sanal ortam formatında isteğe bağlı kullanım seçeneğiyle ODTU OCW sayfasında sunulmaktadır. Bu amaçlar çerçevesinde, durum çalışması metodu, teorik altyapı olarak faydalanılan sistem teorisi ile uyumlu bir çerçevede kullanılmıştır. Katılımcılar, Genel Kimya dersini alan birinci sınıf öğrencileri, Kimya Bölümü öğretim üyeleri ve dersin asistanlarından oluşmaktadır. Veriler iki yarıyıl boyunca nitel (Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ve Maden Mühendisliği) ve nicel veri (111/112 kodlu Genel Kimya dersinden sorumlu tüm bolümler) toplama yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, kişisel, dersle (sistemle) ilişkili, materyal ile ilişkili ve politik meseleler, Açık Eğitim Materyallerinin geleneksel eğitim ortamında kullanılması ve entegre edilmesinde önemli rollere sahiptir. Buna ek olarak, bu materyallerin yaratılması tek başına materyallerin kullanılmasında yeterli olmamaktadır, bunun yerine sistem (ders) bileşenleri, politika uygulamaları, kullanıcıların davranışları, beklentileri ve motivasyonları, daha sürdürülebilir bir kullanım ve entegrasyon için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sonuçlarla ilintili olarak, bu materyaller kullanıldığında, materyallerin kullanıcıların algılanan performanslarının duygusal ve psikomotor deneyimlerinde daha yeterli sonuçlar elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study is to provide a detailed perspective for the use and integration of Open Educational Resources (OER) into chemistry laboratory courses through the students', faculty members' and teaching assistants' perspective. Specifically, the factors affected the use and integration of OERs into general laboratory course context through systemic perspective was explained in detailed. The second purpose of this study is to present the impact of these resources on users' perceived performances. The OERs, which were prepared for General Chemistry Laboratory course, are provided in video and virtual formats as an optional choice for the use through the laboratory course in METU OpenCourseWare (OCW) website. Through the purposes of this study, case study method was followed in line with the system theory as a theoretical perspective. The participants of this study were freshmen students who took General Chemistry course, and the faculty members and teaching assistants that were responsible for this course. The data was conducted through two semesters within different qualitative (from two responsible departments (Metallurgical and Materials Engineering & Mining Engineering) and quantitative (from the departments that are responsible for 111/112 course) data collection methods. The results of the study showed that personal, course (system) related, resources related and policy issues had major roles on the use and integration of the OERs into the formal education context. In addition, the creation of the OERs did not provide a path for the use of the resources, rather the system components, policy practices and users' behaviors, expectations and motives should be considered to provide sustainable usage and integration of the resources. In line with these inferences, when the OERs were used, the effects on the users' perceived performances displayed more satisfactory results on their affective and psychomotor experiences.