Production of aerated alkali-activated slag pastes and mortars using hydrogen peroxide
Hidrojen peroksit kullanarak alkalilerle aktive edilmiş cüruf bağlayıcılı hava sürüklenmiş hamur ve harçların üretimi
  1. Tez No: 489533
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yapı malzemelerinin üretimi için öğütülmüş yüksek fırın cürufunun (YFC) alkali aktivasyon yoluyla kullanılması çevresel ve ekonomik avantajlar sağlayabilir. Bu çalışmada, gaz üretici kimyasal olan hidrojen peroksit eklenerek alkali aktive YFC esaslı hafif kompozitler üretilmiş ve üretilen kompozitlerin fiziksel, termal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Karışımların genleşme sisteminin ve görünür yoğunluklarının araştırılması için çeşitli su/cüruf oranları (W/S), hidrojen peroksit miktarları ve kum/cüruf oranları (Sa/S) kullanılmıştır. Oda sıcaklığında kapalı kür edilen hamurların ve harçların basınç ve eğilme dayanımları, ve su emme miktarları incelenmiştir. Ayrıca, oda sıcaklığında açık kür ve 80 °C sıcaklıkta nemli fırında kür edilmiş seçilen hamur ve harç serilerinin basınç dayanımları incelenmiştir. Hava sürüklenmiş hamurların ısıl iletkenlikleri belirlenmiştir. Seçilen hamur ve harç serilerinin hava boşluğu boyutu ve miktarı değerlendirilmiştir. Görünür yoğunlukları 516 kg/m3 ile 1603 kg/m3 aralığında ve basınç dayanımı 0.5 MPa ile 30.0 MPa arasında olan hava sürüklenmiş hamur ve harçlar üretilmiştir. Hava sürüklenmiş hamurların ısıl iletkenlikleri 480 kg/m3 ile 1098 kg/m3 görünür yoğunluk aralığında 0.117 W/m.K ile 0.206 W/m.K arasında değişmektedir. Yapı endüstrisinde yalıtım ve yarı yapısal amaçlı hafif kompozitler üretmek için cüruf ağırlığının %0.25'i ile %0.75'i arasında hidrojen peroksit kullanmanın yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Utilization of ground granulated blast furnace slag (GGBFS) through alkali activation for the production of construction materials can provide economic and environmental advantages. In this study, cement-free lightweight composites based on the alkali activation of GGBFS were produced with the incorporation of hydrogen peroxide, and their physical, thermal, and mechanical properties were investigated, under different curing conditions. Various water-to-slag ratios (W/S), hydrogen peroxide contents, and sand-to-slag ratios (Sa/S) were used to explore the expansion mechanism of fresh mixtures and to investigate the apparent density of produced samples. The compressive and flexural strengths and water absorption of sealed-cured pastes and mortars were investigated at room temperature. In addition, the effect of ambient curing and humid-oven curing on the compressive strengths of selected series of pastes and mortars were investigated. Thermal conductivities of aerated pastes were measured. The size and amount of pores were assessed on selected series of aerated pastes and mortars. Aerated pastes and mortars were produced in the apparent density range of 516-1603 kg/m3 and with 0.5-30.0 MPa compressive strength. Thermal conductivities of aerated pastes varied from 0.117-0.206 W/m.K in the dry density range of 480-1098 kg/m3. The use of hydrogen peroxide in the range of 0.25 %-0.75 % (by mass of slag) was sufficient to produce lightweight composites which can be used for insulation and semi-structural purposes in the construction industry.