Modeling of fluid-vapor interface in the condensation zone of a grooved heat pipe
Oluklu bir ısı borusunun yoğunlaşma bölgesinde sıvı-buhar arayüzünün modellenmesi
- Tez No: 489539
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
oluklu ısı borularındaki yoğunlaşma, şekilleri önceden bilinmeyen buhar-sıvı sınırları, kılcal damlacıklara ve dağılım basınç gradyenlerine bağlı sıvı akışı ve ultra ince filmler üzerindeki yoğunlaşma da dahil olmak üzere birçok eşzamanlı olayı içerir. oluklu ısı borularında yoğunlaşmanın çoğunluğu, sıvının daha kalın oldoğu oluk içinedençok, daha düşük ısıl direnci olan daha ince sıvı film nedeniyle kanatçık yuzuyınde oluşur. Literatürdeki çalışmaların büyük bir çoğunluğu sıvı film yüzeyi için bir yaklaşık profil kullanarak ve yalnızca kılcal basınç etkisi ile koruma yasaları için bir denge uygular. Buna ek olarak, bu yaklaşık profil, oluk içindeki sıvı profili ile eşleştirilir, bu da bir sınır durumu şartı yerıne geçer. Bu çalışmada, eğime bağlı ayrılma basıncının etkisi ve eşleme koşulları ile kapsamlı bir model kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar, küçük sıcaklık farkları ve duşuk eğimler için dağılma basıncının önemsiz olmadığı ve kenar eğim açılarındaki sınırlayıcı değerlerin ötesinde, ayrışan etki, kanatçık üstundeki filminin olukla eşleştiği yerlerde yumuşak bir geçişte bulunulduğunu önermektedir. Buna ek olarak, sonuçlar için bifürkasyon görülmüş ve bunun fiziksel sonuçları incelenmiştir. Sonuçların bu analizi, bifurkasyon nedeniyle matematiksel geçerliliğine rağmen ikinci sonuç kümesinin fiziksel geçerliliğıni incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Condensation in grooved heat pipes involves several simultaneous phenomena including vapor-liquid boundaries whose shapes are unknown a priori, fluid flow due to capillary and dispersion pressure gradients and condensation over ultra thin films. In grooved heat pipes, the majority of condensation occurs on fin tops due to the thinner liquid film, having a lower thermal resistance, compared to inside the groove where the fluid is substantially thicker. Majority of the studies in the literature assume an approximate profile for the liquid film surface and apply an integral balance for conservation laws, including the effect of the capillary pressure only. In addition, this approximate profile is matched with the liquid profile inside the groove, which serves as a boundary condition. In the current study, the effect of a slope dependent disjoining pressure and the matching conditions with the groove are investigated using a comprehensive model. The results suggest that for small temperature differences and small slopes, the effect of dispersion pressure is non negligible and beyond limiting values of edge slope angles, the disjoining effect precludes solutions where the fin top film matches the groove in a smooth transition. In addition bifurcation manner is found for the results. Their physical availability is examined in this study. This analysis results suggested that the second set of answers which is found because of bifurcation, despite its mathematical validity, could not be physically valid.