Influential factors on faculty performance in distance education
Uzaktan eğitimde öğretim elemanı performansını etkileyen faktörler
- Tez No: 489540
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitimde görev yapan öğretim elemanlarının performanslarını etkileyen sorunları belirlemek ve performanslarını iyileştirmeye yönelik çözümleri bütüncül bir bakış açısıyla sunmaktır. Bu amaçla, çalışmanın kavramsal çerçevesini Dışsallık-Somutluk performans geliştirme modeli ve Etkileşimsel Uzaklık kuramı oluşturmaktadır. Araştırmanın deseni, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı eşzamanlı karma araştırmadır. Nicel veri kaynağı öğrenci taramasıdır. Nitel veri kaynakları ise; uzmanlar, öğretim elemanları, öğrenciler, idareciler ve destek personelini içeren uzaktan eğitim paydaşlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem notları ve araştırma problemiyle ilgili erişilebilir dokümanlardır. Nitel veriler sürekli karşılaştırma tekniği ile analiz edilmiştir. Nicel veriler ise; betimsel istatistik yöntemleriyle analiz edilmiş ve tablo şeklinde sunulmuştur. Elde edilen bulgular her biri bir araştırma sorusunu cevaplayacak şekilde dört bölümde sunulmuştur. Araştırma sonuçları öncelikle mevcut alanyazınla uyumlu olarak öğrenci-merkezli yaklaşımı temel alan optimal öğretim elemanı davranışlarını ortaya koymuştur. Nicel ve nitel verilerin analizi sonucunda belirlenen optimal davranışların çoğunluğunun yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, nitel sonuçlar Dışsallık-Somutluk modelinde yeralan dokuz öğeye göre eksikliklerin ana ve ikincil nedenlerini ve bunlara yönelik çözüm önerilerini sunmuştur. Araştırmanın genel sonuçları, Türkiye'deki uzaktan eğitim sisteminde öğretim elemanı performasına ilişkin sorunların nedenlerinin ve çözümlerinin bütüncül bir görünümünü ortaya koymuştur. Son olarak uzaktan eğitim uygulayıcıları ve araştırmacıları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the performance deficiencies of the faculty in distance education and to design interventions for performance improvement with a systemic perspective. Based on this aim, the study was conducted within the framework of Externality-Tangibility model for performance improvement and Transactional Distance theory. Concurrent embedded mixed methods research design, in which both quantitative and qualitative data were collected from distance education administrators, faculty, students, and support staff in two public universities in addition to the experts from eight public universities, was used. The data sources included student survey, semi-structured interviews with the stakeholders, observation notes, and available documents regarding the research problem. Quantitative data were collected from the distance education students in two public universities through the cross-sectional survey. Qualitative data were collected from all stakeholders in addition to observation notes and documents. Qualitative data were analyzed through constant comparative analysis. Quantitative data were analyzed through descriptive statistics. The results firstly showed that the optimal behaviors are based on student-centered approach as consistent with the existing literature. The qualitative and quantitative data analysis results congruently indicated the deficiencies in most of the identified optimal behaviors. Qualitative results further revealed the main and secondary causes of the deficiencies and the interventions for them. The overall results provided a holistic view of the causes of the performance gaps within the distance education system in Turkey and offered interventions for performance improvement. The study finally provided practitioners and researchers with guiding implications for future practices and studies.