Controlling light inside a multi-mode fiber by wavefront shaping
Dalga önü şekillendirmesi ile çok modlu fiberde ışık kontrolü
  1. Tez No: 489542
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BİNİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE YÜCE, YRD. DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Işık, maddenin mikro ve makro ölçekteki yapılarından veri toplamak için kullanılan temel bir araçtır. Mikrokovuklar, dalga kılavuzları, fotonik kristaller ve fiber gibi mikro ve nano teknolojik bazlı malzemeler ışığın uzayda sınırlandırılması ve uzun mesafeli veri transferi için kullanılır. Veri bağlantısının kapasitesini arttırmak için fiber çekirdek büyüklüğü arttırılmalıdır. Arttırılan fiber büyüklüğü ile beraber ortamda desteklenen modların sayısı artmış olup fiber çok modlu bir fiber haline gelmiştir. Artan mod sayısıyla birlikte girişim büyük bir rol oynayıp, fiber çıkışında rastgele alacalı bir desen oluşur. Bu alacalı desen, fiber modlarının girişimini kontrol etmek aracılığıyla modlar arasındaki görece fazı değiştirerek kontrol edilir. Dalga önü şekillendirmesi, fazla saçıcı ortamdan geçen koherent ışığın dalga önünün uzaysal şekillendiirlmesiyle geliştirilmiştir. Dalga önünü şekillendirmek için kullanılan en bilinen yöntem uzaysal ışık modülatörü (SLM) kullanmaktır. Fiber optiğin girişinde bir uzaysal filtre gibi kullanılan uzaysal ışık modülatörleriyle, desteklenen modların fazları kontrol edilebilir. Böylece, fiber sonundaki güç dağılımı kontrol edilebilir. Öyle ki çok modlu fiberin sonunda oluşturulan alacalı desen tek bir noktaya toplanılabilir. Bu tezde yaşam ve iletişim bilimleri için gelişmiş teknolojiler geliştirmek için fiber optik sonunu kontrol etmeyi sağlayacak metodlar geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Light is the primary tool used for collecting information from macroscopic and microscopic structures of matter. Micro-nano technology based materials like microcavities, waveguides, photonic crystals and fibers are used for confining light in space and the latter enable long distance information transfer. To increase the capacity of an information link, the core size of an optical fiber must be increased. Due to increased size of the fiber, the number of supported modes increases and becomes a multi-mode fiber. Given the increased number of modes, interference starts to play a major role and a random speckle pattern forms at the output of the fiber. In this thesis speckle pattern is controlled via controlling interference of the fiber modes by controlling relative phase among the guided modes. Wavefront shaping is developed for guiding light through highly scattering materials by spatially modulating the wavefront of an incident coherent beam. The most common way to shape the wavefront is to use a spatial light modulator (SLM). SLMs can be used to modulate the phase of a guided mode when employed at the input of an optical fiber as a spatial filter. As a result, the intensity pattern at the output plane can be controlled. In fact, the speckle pattern that is forming at the output of a multimode optical fiber can be concentrated to a single spot. In this thesis, we provide methods to control output of an optical fiber for developing advanced technologies for life sciences and communication technologies.