On the effect of freight villages in Turkey
Türkiye'deki lojistik köylerin etkileri üzerine
  1. Tez No: 489543
  2. Yazar: AVNİ METE BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, YRD. DOÇ. DR. MELİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Lojistik Köyler (LK), yük taşımacılığıyla ilgili aktivitelerin gerçekleştirildiği kompleks tesislerdir. Yıllar boyunca kuruluşlar ardındaki ana motivasyon sürdürülebilirliğe ulaşılmasıyla alakalı olmuştur. Lojistik Köyler'de birçok farklı operatör tek bir çatı altında işlerini yaparken, eşgüdüm ve işbirliğiyle, sürdürülebilirliğe ulaşmak için uyum yaratılması esastır. Fakat LK üzerine yapılan sistematik literatür taraması, mevcut literatürün, LK'lerin sürdürülebilirliğe ve sosyal hakkaniyete hatrısayılır katkıları olduğu sonucuna varılacak kadar kanıt barındırmadığını ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de bu tarz tesisler 2000'lerin sonunda kurulmaya başlamıştır. Literatür'de Türkiye'deki LK'ler üzerine katkı sağlayıcı çalışmaların eksikliği nedeniyle, Türkiye'deki faal LK'lere saha ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Türkiye'deki LK'lerde eşgüdüm ve işbirliğinin eksikliği sebebiyle, şu an için dünyanın farklı yerlerindeki LK'lerin sunduğuna benzer olası faydalar görülmemektedir. Yine de, eğer Türkiye'deki LK'lerde eşgüdüm ve işbirliği sağlanabilirse, yük taşımacılığındaki modal dağılımın demiryollarını destekleyici şekilde artmasıyla sürdürülebilirliğe olumlu katkılar sağlanabilir. Bu katkılar, ekonomik sürdürülebilirliğe, maliyetlerin düşmesi ve fosil yakıtlara bağımlılığın azalmasıyla, çevresel sürdürülebilirliğe emisyonların azaltılmasıyla ve sosyal hakkaniyete istihdamın arttırılmasıyla sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Freight Villages (FV) are complex facilities in which all activities related with freight transportation are realized. Main motivation behind their establishment has been related with achieving sustainability throughout the years. Various operators conduct business under one roof in FVs and coordination and collaboration are the essential part for creating harmony to achieve sustainability. However, the systematic literature review on FVs showed that the current literature does not support enough evidence to conclude that FVs significantly affect sustainability and social equity. The establishment of such facilities are realized in late 2000s in Turkey. Due to lack of value added work in the literature on FVs in Turkey, site visits to operational FVs in Turkey have been made. Because of the lack of coordination and collaboration in FVs in Turkey, currently, potential benefits offered by FVs in different parts of the world could not be realized. Still, it has been showed that if coordination and collaboration could be realized in Turkish FVs, with the change of modal split of freight transportation, favouring railroads, significant positive impacts can be achieved in terms of sustainability. These positive impacts can be achieved for economical sustainability by decreasing costs and dependence on fossil fuels, for environmental sustainability by decreasing emissions and for social equity by increasing employment.