Real time unmanned air vehicle routing
İnsansız hava araçlarının gerçek zamanlı rotalaması
- Tez No: 489544
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN, YRD. DOÇ. DR. DİCLEHAN TEZCANER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, iki boyutlu dinamik ortamda bulunan insansız hava araçlarının (İHA) rotalamasını çalıştık. İHA üs noktasından ayrılarak bütün hedeflere gidiyor ve üs noktasına geri dönüyor. Bu esnada bütün hedefler yerlerini değiştiriyorlar. Rota planlayıcısı için toplam mesafeyi en aza indirmeyi ve toplam radara yakalanma tehdidini en aza indirmeyi amaçlayarak en iyi rotayı buluyoruz. Lineer ve ikinci dereceden tercih fonksiyonuna sahip rota planlayıcısı için en tercih edilen turu bulmak için gerçek zamanlı bir algoritma geliştirdik. Bu algoritmada, her hedef arası etkin sınırları yapılandırıyoruz ve her ikili arasındaki uçuş güzergahlarına göre en iyi rotayı buluyoruz. Algoritma, İHA bir hedefe ulaşınca rotayı güncelliyor. İHA'nın yolculuğunun sonunda üs noktasına dönmesi gerektiği için, her hedef ziyaretinde çok amaçlı gezgin satıcı problemi yerine çok amaçlı en kısa Hamiltonian yol problemi çözdürüyoruz. Hesaplama yükünü azaltmak için, k-en yakın sezgisel algoritmayı geliştirdik. Her hedef çifti için bütün etkin sınırları bulmaktansa, her hedef için en yakın k hedefi seçip sadece onların etkin sınırlarını yapılandırıyoruz. Buna ek olarak, k'nın değerini belirlemek için uyarlanabilir bir algoritma geliştirdik. İkinci dereceden tercih fonksiyonuna sahip rota planlayıcısı için, her hedef çifti için n tane etkin uçuş güzergahı seçip rota bulduk. Burada, n=1 ve n>1 olduğu durumları ayrı ayrı ele aldık. Bütün algoritmaları farklı örneklerde gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study real-time routing of an unmanned air vehicle (UAV) in a two-dimensional dynamic environment. The UAV starts from a base point, visits all targets and returns to the base point, while all targets change their locations during the mission period. We find the best route for the route planner (RP) considering two objectives; minimization of distance and minimization of radar detection threat. We develop a real-time algorithm to find the UAV's most preferred route for a RP who has an underlying linear or quadratic preference function. In this algorithm, we structure the nondominated frontiers of the trajectories between each target pair and find a route using these trajectories. The algorithm updates the route of the UAV each time the UAV arrives at a target. As the UAV must return to the base target at the end of its journey, we solve a multi-objective shortest Hamiltonian path problem to find a route rather than a multi-objective traveling salesperson problem each time the UAV visits a target. To reduce the computational burden, we develop k-closest heuristic. In this heuristic, instead of structuring the nondominated frontiers between all target pairs, for each target, we select k closest targets and structure only the nondominated frontiers of these k targets. In addition, we develop an adaptive algorithm to determine the value of k. For the RP who has a quadratic preference function, we choose among n nondominated trajectories for each target pair to find a route. We consider the cases n=1 and n>1, seperately. We demonstrate all algorithms on different examples.