Behavior of geocell reinforced sandy soils under static load
Hücresel dolgu sistemi ile güçlendirilmiş kumlu zeminlerin statik yük altında davranışı
- Tez No: 489581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Genellikle ulaştırma ve geoteknik mühendisliği uygulamalarında kullanılan hücresel dolgu sistemi, hücre içi dolgu malzemesi, hücre duvarı ve hücre geometrisinin etkileşimi ile zemin hareketinin her yönden sınırlandırılmasını sağlayan üç boyutlu, hücresel bir geosentetik üründür. Hücresel dolgu sistemi, zeminin yanal olarak yayılmasını engeller, rijitliğini arttırır, yükleri çok daha geniş bir alana dağıtarak toplam ve farklı oturmaların azalmasına yardımcı olur, diğer bir deyişle zeminin güçlendirilmesini ve stabilizasyonunu sağlar. Bu çalışma, farklı boyutlardaki hücresel dolgu sistemleri ile güçlendirilmiş kumlu zeminlerin laboratuvar model deneylerinden oluşmaktadır. Deneyler, 1.0 m genişliğinde, 1.0 m uzunluğunda ve hücresel dolgu sisteminin yüksekliğine göre değişen çeşitli yüksekliklerde, statik yüklemenin kum yüzeyinden çelik bir plaka vasıtasıyla uygulandığı bir tankta gerçekleştirilmiştir. Farklı hücre açıklıkları ve hücre yükseklikleri kullanılmıştır. Ek olarak, yük, hücrenin tam ortasına ve hücrelerin polimer kenarlarının kesiştiği yere uygulanmıştır. Hücresel dolgu sistemlerinde, hücrenin yüksekliği, genişliği ve yükün uygulanma noktasının iyileştirme miktarına etkisi 13 model deney ile belirlenmiştir. Sonuçlar, yük - oturma grafikleri olarak sunulmuş ve hücresel dolgu güçlendirmesinin taşıma gücü ve oturma performansı, güçlendirilmemiş durum ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Belirlenen bir oturma değeri için, hücresel dolgu sistemi varlığının, güçlendirilmemiş durumlara kıyasla, temelin taşıma kapasitesini %38 ila %73 aralığında arttırdığı ve belirli bir basınç değeri altında oluşan oturmaları azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geocell, which is mainly used in transportation and geotechnical engineering applications, is a three dimensional cellular geosynthetic product to provide all-around confinement by the interaction of infill soil, cell walls and cell geometry. Geocell prevents the lateral spreading of soil, provides increased stiffness, distributes the loads over a larger area and helps reducing the total and differential settlements, in other words it provides soil reinforcement and stabilization. This study comprises of laboratory model tests of geocell-reinforced sandy soil with different dimensions of geocells. Tests are conducted in a tank with dimensions of 1 m width, 1 m length and various heights depending on geocell height, where static loading is applied via a steel plate on the sand surface. Different geocell openings and cell heights are used. In addition, the load is applied at the center of the cell and at the intersection of polymer boundaries of geocells. 13 model tests are conducted to evaluate the amount of the contributions of the geocells with regards to height of the cell, width of the cell and loading location. The results are presented in terms of load versus settlement plots and bearing capacity and settlement performance of geocell reinforcement are investigated and compared to unreinforced conditions. It is observed that for a predetermined settlement value, presence of the geocells increased the.bearing capacity of the footing by 38% to 73% compared to unreinforced cases and reduced the settlements under a given pressure.