Design and construction of an interferometric setup for dynamic measurement of clearances inside plain bearings
Girişimölçüm yöntemi ile kaymalı yataklardaki boşlukların dinamik ölçümü için düzenek tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 489580
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada fiber optik girişimölçer kullanılarak araba motoru krankında bulunan kaymalı yatağın içinde oluşan mikron ölçeğindeki boşlukların dinamik ölçümü, ve bu ölçümlerden yola çıkarak yatağın içindeki milin hareketinin tahmini için deneysel bir sistem tasarlanıp üretilmiştir. Bunun için motor bloğuna yataklar vasıtası ile bağlı olan krank kendi çalışma hızından daha yavaş döndürülmüştür. Krankın döndürülmesi için elektrik motor kullanılmıştır, ve kranka pistonlar ve krank kolları bağlı değildir. Yatağın birden fazla noktasından ölçülen boşluklar kullanılarak milin yatak içinde bir döngü içinde takip ettiği yörünge hesaplanmıştır. Deneyler yatağın içinde yağ ve yağ olmadan ayrı ayrı gerçekleşmiştir. Yağın, farklı dönme hızlarının etkileri gibi birçok etken ile beraber, ölçüm ve ondan sonraki işlemlerin tekrarlanabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work with the help of fiber optic interferometry an experimental framework is designed and constructed to dynamically measure micron-level clearances inside main journal bearing of an engine crankshaft, and the trajectory of its shaft. For this purpose, the crankshaft is rotated at lower speeds than its operating speeds. An electric motor is used to rotate the crankshaft, and there are no pistons and connecting rods connected to the crankpins. Measured clearances from multiple points of the bearing are used to generate an estimate of the trajectory that the journal follows during a cycle. Experiments are performed both with and without lubricant inside bearing. Effect of lubricant, different rotating speeds, and repeatability of the measurement and estimation procedures are all investigated.