Geosentetik donatının çakıl ve kum zeminlerin yük-oturma davranışına etkisinin laboratuvar model deneyleri ile araştırılması
Investigation of the effect of geosynthetic reinforcement on the load-settlement behaviour of gravel and sand soils with laboratory model experiments
  1. Tez No: 922765
  2. Yazar: NİHAN ECE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada hücresel dolgu sistemi (Geocell) veya Geogrid donatılı çakıl ve kum zeminin yük oturma davranışı laboratuvar model deneyleri ile irdelenmiştir. Çalışmada, farklı rölatif sıkılıklara sahip çakıl ve kum zeminler üzerinde, iki farklı geosentetik malzeme kullanılarak, iki farklı boyuttaki dairesel plakanın yük-oturma davranışları incelenmiştir. Boyutları 600 mm × 1000 mm × 550 mm olan tank içerisine çakıl ve kum numune hedeflenen rölatif sıkılıklarda (gevşek ve sıkı) 3 tabaka halinde sıkıştırılmıştır. Donatılı ve donatısız olmak üzere toplam 40 adet deney yürütülmüştür. Geogrid veya Geocell donatılı çakıl ve kum zemin deney sonuçlarına göre en iyi yük-oturma performansı (sabit bir gerilme düzeyi altında en az oturma) yüksek rölatif sıkılıklı ve geodrid veya geocell donatılı numunelerde elde edilmiştir. Donatılı ve rölatif sıkılığı düşük numunelerinin yük-oturma performansı rölatif sıkılığı yüksek donatısız numunelere göre daha düşük elde edilmiştir. Deney sonuçlarından, yük-oturma davranışına rölatif sıkılığın etkisinin daha önemli olduğu anlaşılmaktadır. Son olarak, özellikle yüksek gerilme düzeylerinde, yüksek rölatif sıkılığa sahip numunelerde geogrid ve geocellin yük-oturma davranışına etkisi ihmal edilebilecek boyutta iken, düşük rölatif sıkılığa sahip numunelerde geogrid ve geocell yük-oturma davranışına önemli derecede katkı sağlamaktadır. Plaka boyutunun etkisine gelince ise çakıl ve kum zeminde plaka çapı büyüdükçe oturmanın azaldığı ve taşıma kapasitesinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the load settlement behavior of gravel and sand reinforced with a cellular filling system (Geocell) or Geogrid was examined with model experiments. In the study, the load settlement behavior of two different geosynthetics on two different circular plate was examined on gravel and sand with different relative densities. Gravel and sand samples were settled into the tank with dimensions of 600 mm × 1000 mm × 550 mm in 3 layers with targeted relative densities (loose and dense). A total of 40 experiments were conducted, both with and without reinforcement. According to the test results for geogrid- or geocell reinforced gravel and sand, the best load-settlement performance (minimal settlement under constant stress) was achieved in high relative density samples reinforced with geogrid or geocell. Low relative density reinforced samples showed lower load-settlement performance compared to high-density unreinforced samples. The findings suggest that relative density has a more significant impact on load-settlement behavior. Lastly, at high stress levels, reinforcement effects are negligible in high-density samples, whereas geogrid and geocell significantly improve performance in low-density samples. As for the effect of plate size, it is seen that as the plate diameter increases in gravel and sand , the settlement decreases and the bearing capacity increases.