Sıkıştırılmış mühendislik dolgusu üzerindeki yüzeysel temellerin performansına hücresel dolgu uygulamasının etkisinin model deneylerle araştırılması
Investigation of the effect of geocell application to the performance of shallow foundations on compacted engineering fills with model experiments
- Tez No: 751806
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar ortamında; sınır şartları belirlenmiş tank içerisinde, hücre yüksekliği (100 mm) sabit tutularak farklı hücre açıklıklarını ve hücre kalınlıklarını kapsayan hücresel dolgu malzemelerinin (Geocell-33-1,5; Geocell-40-1,5; Geocell-60-1,0; Geocell-60-2,0) farklı derinliklerdeki kum veya çakıl tabakalara yerleştirilip sıkıştırılmasıyla oluşturulan model mühendislik dolgularında, dairesel plaka altında yükoturma ilişkileri incelenmiştir. Geocell hücrenin, kum içerikli mühendislik dolgularına katkılarının miktarını değerlendirmek için 14 adet model deney ve çakıl içerikli mühendislik dolgularına etkisini değerlendirmek için 8 adet model deney yapılmıştır. Beklendiği gibi artan rölatif sıkılığın hem kum hem de çakıl numunelerinde yük-oturma davranışını etkileyen en önemli değişken olduğu gözlemlenmiştir. Çakıl zeminlerde, geocellin 1.tabakaya yerleştirilmesi ve rölatif sıkılığın %44'den %66'ya çıkarılması ile temelin taşıma gücünde 1,59 kat artış ve geocellin 2.tabakaya yerleştirilmesi ve rölatif sıkılığın %46'dan ve %66'ya çıkarılması ile temelin taşıma gücünde 1,27 kat artış gözlemlenmiştir. Geocell malzemesinin temel altı zeminde varlığı, deney koşullarının Geocell donatı yerleştirme derinliğinin; 0-2/3D (model temel çapı) aralığında değişmesi durumunda yük-oturma davranışında önemli bir değişiklik görülmemiştir. Aynı koşullarda, farklı yükleme hızlarında yapılan sınırlı sayıda deneylere göre, yükleme hızının donatılı kum zemindeki yük-oturma davranışına belirgin bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in the laboratory environment; in the tank with defined boundary conditions, load-settlement relationships under the circular plate were investigated in model engineering fills, which were formed by placing and compacting cellular filling materials (Geocell-33- 1,5; Geocell-40-1,5; Geocell-60-1,0; Geocell-60-2,0) covering different cell openings and cell thicknesses, while keeping the cell height (100 mm) constant, on sand or gravel layers at different depths. 14 model experiments were conducted to evaluate the contribution of the geocell to the sand-containing engineering fills and 8 model experiments were conducted to evaluate the effects of the gravel-containing engineering fills. As expected, increasing relative compactness was observed to be the most important variable affecting loadsettlement behavior in both sand and gravel samples. In gravel soils, by placing the geocell in the 1st layer and increasing the relative density from 44% to 66%, the bearing capacity of the foundation increased by 1.59 times and the geocell was placed in the 2nd layer and the relative density was increased from 46% to 66%, the bearing capacity of the foundation increased by 1.59 times was observed. Presence of the Geocell material in the sub-foundation in the test conditions, the Geocell reinforcement placement depth; no significant change was observed in the load-settlement behavior when it changed in the range of 0-2/3D (model foundation diameter). According to a limited number of experiments performed under the same conditions at different loading rates, it has been observed that the loading speed does not have a significant effect on the load-settlement behavior of the reinforced sand soil.