Effects of artificial insemination on some performance characteristics of goats
Suni dölleme keçilerde bazı üreme performansı üzerine etkileri
- Tez No: 489621
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesi Süt Keçiciliği Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen keçilerde, dondurulmuş teke semeninin suni döllenme yöntemi ile çiftleştirilen keçilerde üreme performansları üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Ağustos 2016 ve Eylül 2017 arasında, 60 Alpin keçisi üzerinde yürütülmüştür. Keçiler 30'ar baş olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bir grup normal prosedür uygulanarak, diğer grup ise nar suyu ile zenginleşitirilmiş spermalar ile suni tohumlama yöntemi kullanılarak çiftleştirilmiştir. Bu çalışma boyunca, her iki grup vajinal sünger (20 mg progestagen, flororestone asetat, Chronogest CR, Intervet, Fransa) kullanılarak östrus senkronize edildi. Kızgınlık gösteren hayvanların kontrol grubu normal, deneme grubu ise intra-uterin yöntemi ile suni olarak tohumlandı. Her iki grubun fizyolojik adaptasyon parameterleri de belirlendi. Çalışma sonunda östrüs senkronizasyonu sonrası normal çiftleştirme prosedürü uygulanan keçilerin suni tohumlananlara göre döl veriminin (%93; % 70), yaşama gücünün ve oğlakların doğum ağırlığının (3.83 ± 0.23; 3.15 ± 0.11) daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak suni tohumlama metodu ile çiftleştirilen keçilerin ikizlik oranlarının diğer gruptan daha yüksek olduğu belirlenmiştir (1.82 ; 2.14). Her iki grubun fizyolojik parameterleri benzer ancak gün içinde farklı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of artificial insemination on some reproductive performances in Alpine does. This study was carried out from August 2016 to September 2017 in the Çukurova University, Faculty of Agriculture and Dairy Goat Research Farm located in the province of Adana in the East Mediterranean Region of Turkey. Sixty reproductive Alpine females have been involved in this study. Goats were divided into two: 30 does were naturally bred using well performing males (control group) and the other 30 does were artificially inseminated (trial group). Throughout the experimentation does were synchronized using vaginal sponge impregnated with 20 mg of progestagen FGA (fluorogestone acetate, Chronogest CR, Intervet, France). Animals in standing oestrus were inseminated by intra-uterine method in trial group (AI) while the natural mating method was applied in control group. The physiological adaptation parameters were also recorded in two groups. The work showed that the oestrus synchronization followed by natural mating achieved higher fecundity, survival rate and birth live weight (3.83 ± 0.23 vs. 3.15 ± 0.11) than the use of intrauterine AI after oestrus synchronization in goats. However, the AI animal allows an acceptable twining rate (1.82 vs. 2.14). The physiological parameters of both groups are similar but different during the day.