Ebeveynlerin bazı özelliklerinin kuluçka ve etlik piliç performansına etkisi
The effect of some parent stock characteristics on incubation and broiler performance
  1. Tez No: 647257
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ross 308 genotipli etçi erkek ebeveynlerin büyütme döneminin 6. haftasında küçük, standart ve büyük bölmelerinde 100'er horoz belirlenmiştir. Büyütmenin 18. haftasında küçük bölmesinden küçük (KK) ve standart (KS) ağırlıkta olanlar, standart bölmesinde standart kalanlar (SS) ile büyük bölmesinden standart (BS) ve büyük (BB) ağırlıkta olan 5'er horoz üretim dönemine seçilmiştir. Çalışma, bu horozların farklı haftalık yaş dönemlerinde (24-Genç, 35-Orta ve 48-Yaşlı) standart ağırlıktaki tavuklarla suni tohumlaması ile kuluçka ve etlik piliç performans sonuçlarını irdelemek amacıyla yürütülmüştür. Döllülük oranı bakımından ilk çalışmada gruplar arası fark varken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Consists of 100 male parents in the Ross 308 genotype determined in small, standard and large pens in the 6th week of growing period. In the 18th week of growing, 5 male from each group were selected for the production period, as smaller (KK) and standard (KS) weight from small pen, standard (SS) weight from standard pen, standard (BS) and larger (BB) from large pen. The study was carried out to investigate incubation results and broiler performance of these males at different periods (24-Young, 35-Middle and 48-Old) in artificial insemination with standard weight females. While there was a significant difference between groups in terms of fertility rate in the first study (p0.05).