Isı korumalı modern seralarda üretici koşullarında toplam ısı gereksinim katsayısının belirlenmesi
Determination of heat requirement coefficient under field conditions in greenhouse with heat protection
  1. Tez No: 489622
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Isı gereksiniminin önemli bir parametresi olan ısı gereksinim katsayısı, birçok faktöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Yapılan çalışmada çiftçi koşullarında kurulmuş modern PE plastik serada ısı gereksinim katsayısının dış iklim koşullarından rüzgâr hızına bağlı değişimi incelenmiş, elde edilen sonuçlar basit bir modelle teorik olarak hesaplanan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Araştırma Adana iklim koşullarında kurulmuş 20.160 m2 büyüklüğündeki ısı perdeli modern PE plastik serada yürütülmüştür. Seraya gönderilen ısı enerjisi su gidiş ve dönüş sıcaklığından yararlanılarak hesaplanmış ve saat 24:00-500 arasındaki ortalama değerler hesaplamalarda esas alınmıştır. Elde edilen sonuçlardan gidilerek yapılan regresyon analizlerinden rüzgâr hızı ile ısı gereksinim katsayıları arasında artan doğrusal ilişki elde edilmiştir. Rüzgâr hızının ısı gereksinim katsayısına etkisi oldukça düşük bulunmuştur. Bunun nedeni seranın iyi yalıtılmış olması ve ısı perdelerinin kullanılmasındandır. Ölçümler sonucunda örtü malzemesinden transmisyonla olan ısı kayıpları teorik olarak yapılan hesaplamalarla uyum göstermiştir. Anahtar kelime: Sera, Isıtma, Isı Gereksinim Katsayısı, Isı Gereksinimi
Özet (Çeviri)
The heat consumption coefficient, which is an important parameter in calculating the heat requirement, varies depending in the greenhouse. In this study, it is observed the change of the heat consumption coefficient in modern greenhouse installed in the farmer conditions depending on changes in wind speed which is an external climatic conditions and the results were compared with the theoretically calculated results with a simple model. The research was carried out in modern PE plastic greenhouse with heat curtains which has 20.160 m2 area established in Adana climatic conditions. The heat energy sent to the greenhouse was determined by utilizing the water flow and return temperature. The average values between 24:00 and 05:00 hours was taken into account on calculations. It is found linear relations between wind speed and the heat consumption coefficient obtained from regression analysis of results. The effect of wind speed on the heat consumption coefficient was found to be very low. This is due to good of isolation of greenhouse and use of the heat curtain. It is observed that measured heat losses transmitted through coverage materials is compatible with theoretically calculated heat losses by the transmission. Keyword: Greenhouse, Heating, Heat Consumption Coefficient, Heat Requirement.