Özefagogastrik patolojilerin değerlendirilmesinde endosonografinin yeri
Endosonography in the evaluation of esophagogastric pathologies
- Tez No: 48964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Endosonografî gastrointestinal kanal duvarının direkt olarak endoskopik incelemesine ve duvar tabakaları ile komşu oluşumların yüksek frekanslı ultrason dalgalarıyla değerlendirilmesine olanak sağlayan nispeten yeni bir yöntemdir. Çalışmamızda özefagogastrik patolojilerde endosonografik incelemeyle ayırıcı tanıya gidilmesi ve malign tümörlerde TNM klasifîkasyonuna göre yapılan evrelemenin doğruluk oranlarının belirlenmesi amaçlandı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Ultrasonografi Ünitesi 'nde Temmuz 1993 - Aralık 1995 tarihleri arasında 32 olguda endosonografik inceleme gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular cerrahi ve histopatolojik değerlendirme sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Benign Iezyonlarda sindirim kanalı duvar tabakalarındaki değişiklikler belirlenerek ayırıcı tanıya katkı sağlandı. Malign lezyonlardan özefagus karsinomlannda T evresi tüm olgularda, mide karsinomu ve lenfoma olgularında ise % 82 oranında doğru olarak değerlendirildi. Bölgesel lenf nodlarmın incelemesinde özefagus karsinomlannda % 86, mide malignitelerinde ise % 82' lik doğruluk oranlan saptandı. Sonuçlan literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırdığımızda endosonografinin tumoral invazyon derinliği ve lenf nodu metastazlarının belirlenerek evrelemeye gidilmesinde oldukça değerli bir görüntüleme yöntemi olduğu sonucuna varmaktayız. 67
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Endoscopic ultrasonography is a relatively new technique that combines the advantages of direct endoscopic visualisation of the gastrointestinal tract wall with the capabilities of high frequency sonography to visualize the layers of the wall and neighbouring structures. The aim of our study was to make differential diagnosis in esophagogastric lesions and assess the accuracy of preoperative evaluation according to the TNM classification system in malignant tumors. In the Ultrasonography Unit of the Radiodiagnostics Department of Gazi University Medical School 32 patients were evaluated with endosonography between July 1993 - December 1995. T stage was accurately assessed in all esophagus carcinomas and in 82 % of stomach carcinomas and lymphomas. The accuracy rates in the evaluation malignant lymph nodes were 85 % for esophagus carcinomas and 82 % for stomach malignancies. When we compare our results with other studies we can conclude that endosonography is a valuable imaging modality for the determination of tumoral invasion depth and lymph node metastasis. 68