Lokal ileri ve / veya metastatik mide kanserli hastalarda klinik ve laboratuvar parametrelerin prognostik önemi
Clinic and laboratuary parameter's importance at local advanced and/or metastatic stomach cancer patients
  1. Tez No: 314614
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇBu çalışmada lokal ileri ve/veya metastatik özefagogastrik kanserli hastalarda klinik, laboratuar ve patolojik özelliklerin genel sağkalım üzerine prognostik etkileri araştırıldı.GEREÇ VE YÖNTEMHaziran 2005 ile Ocak 2011 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'ne başvuran lokal ileri (inoperatif) veya metastatik mide kanserli 115 hastanın dosyası klinik, laboratuar ve patoloji bilgileri açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Kontrollerine gelmeyen hastalar ile ilgili bilgiler Ankara Nüfus İl Müdürlüğü ve hastaların telefon numaraları aranarak Aralık 2011 tarihinde güncelleştirildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, performans durumları, histopatolojileri, serum alkalen fosfataz, karaciğer transaminaz, total bilirubin, sodyum, kalsiyum, albumin, hemoglobin, beyaz küre sayısı, trombosit düzeyi, tümör markerları gibi parametrelerin sağ kalım süreleri üzerine olan etkileri araştırıldı.BULGULARÇalışmaya alınan hastaların 76'sı erkek (% 66,1), 39'u kadın (%33,9) olup erkek/kadın oranı 1.9 olarak belirlendi. Hastaların median yaşı 63 (27-89) yıl olup sağkalım üzerine anlamlı etkisi yoktu. Hastaların %26'da proksimal (gastroözefageal ve kardiya), %74'de distal (korpus ve antrum) yerleşimli gastrik kanser saptandı. Hastaların %56.6 (N=65) adenokarsnom, %27.8 (N=32) taşlı yüzük hücreli karsinom, %2 (N=1,7) adenoskuamöz karsinom saptandı. Taşlı yüzük hücreli karsinom olgularında sağkalım diğer histapatolojik tiplere göre anlamlı olarak daha kısa bulundu (p=0.009). Tutulum bölgesinin sağkalım üzerine etkisi yoktu (p>0.05). Olguların 102'si (%88,7) evre IV hastalığa sahipti. Tanı sırasında lokal ileri evre olan 3 hastada ise takipte metastaz gelişti. En sık metastaz bölgesi karaciğer (%53,N=61) ve peritondu (%46,1 N=53) Hastaların %47'si (N=54) palyatif kemoterapi almıştı, palyatif kemoterapinin sağkalım üzerine anlamlı etkisi yoktu, ancak sağkalımda %20 lik bir risk azalmasına sebep olduğu saptandı.Hastaların %16,5'ine palyatif radyoterapi (%13 mide,%1,7 kemik metastazlarına,%1.7 beyin metastazlarına) verilmişti. Ondört (%14.8) hastada radyoterapi öyküsü bilinmiyordu. Palyatif radyoterapinin sağkalımı anlamlı olarak artırdığı saptandı (p=0.006). Laboratuvar parametreleri değerlendirildiğinde median serum alkalen fosfatazı düzeyi 94 (22-868) IU/l, medain AST 20 U/L (0-40), median ALT 16 U/L (0-40), median total bilürübin 0,52 mg/dl (0,3-1,2), median albumin 4 g/dl (3,5-5), median kalsiyum 8,9 mg/dl (8,2-10,6 mg/dl), median sodyum değeri 139 (126-148) mmol/l median hemoglobin değeri 11.5 gr/dl (5.2-16.6), median trombosit değeri 307 x10.e6/ul (22-868), median lökosit değeri 8100 x10.e6/ul (3600-34100) olarak bulunmuştur. Multivaryant analizle değerlendirme yapıldığında laboratuar parametrelerinden ALP, AST ve ALT düzeylerinin sağkalımı anlamlı olarak etkilediği (sırasıyla, p=0.022, p=0.016, p=0.02), ancak serum total bilürübin, CEA, CA 19.9, CA 72.4, hemoglobin, lökosit, trombosit, düzeylerinin ise sağkalım üzerine etkisi olmadığı saptandı. Serum kalsiyumu yükseldikçe sağkalım kısalmaktaydı ancak bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı ancak anlamlılığa yakındı (p=0.076). İzlemdeki hastaların 78'i (%67,8) ex olmuştu. Median sağkalım 11.4 ay (%95 CI: 6.97-15.9) olarak belirlendi.SONUÇLokal ileri ve metastatik mide kanserli hastalarda hangi hastada kemoterapi ile daha iyi tedavi yanıtı ve sağkalım elde edilebileceğini öngeren bir prognostik parametre bulunmamaktadır. Bu çalışmada serum ALP, AST, ALT ve kalsiyum değerlerinin hastaların sağkalımını etkilediği saptanmış olup bu hastalarda prognostik parametre olarak kullanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we investigated prognostic effect of clinic, laboratory ond pathologic features on local advanced and/or metastatic gastric and gastro-esophageal cancers.Patients and Methods: Clinical, laboratory and pathological findings of 115 patient who applied to Gazi University Medicine School?s Hospital Medical Oncology Department with advanced (inoperative) or metastatic gastric cancer between June 2005 and January 2011 was evaluated retrospectively. The data of the patients who did not come to the follow-up controls are updated through first by getting the phone numbers from Ankara City Census Bureau and then by calling these patients in December 2011. The effects of age, gender, performance status, histopathologic and laboratory findings such as serum alkaline phosphates, liver transaminases, total bilirubin, sodium, calcium, albumin, hemoglobin, number leukocytes and platelets, tumor marker parameters on patients? survival are analysed.Results: In this study, 66.1 % of the patients (n=76) were male, and the M/F ratio was 1,9. The median age of patients was 63 years (27-89) and age had no effect on survival. 26% of patients had proximal and in the 74% of patients had distal gastric cancer. Histopathologic types of gastric cancer in this patient population were as follows; adenocarcinoma 56.6% (n=65), signet ring cell carcinoma 27.8% (n=32) and adenosquamous carcinoma 1.7% (n=2). Median survival time of patients with signet ring cell was significantly shorter than patients who had other histopathologic gastric cancer types (p=0.009). Tumor localisation had no effect on survival (p>0.05). One hundred and two patients (88.7%) had stage IV disease. In three patients who had local advanced disease at diagnosis, metastasis developed during follow-up. Metastasis developed mostly in liver (53%, n=61) and peritoneum (46%, n=53). Fifty-four (47%) patients receieved palliative chemotherapy. Altough 20% risk reduction palliative chemotherapy had no statistical significant effect on survival. Palliative radiotherapy had been applied to 16.5% (n=19) of the patients (13% stomach, 1.7% bone metastasis, 1.7% brain metastasis. There was no radiotherapy data in about 14 (14.8%) of the patients. According to our analysis palliative radiotherapy increased survival rate significantly (p=0.006). Results of the laboratory parameters at diagnosis were as follows; median serum alkaline phosphatase level 94 IU/l (range, 22 - 868), median AST 20 U/L (0-40 U/L), median ALT 16 U/L (0-40 U/L), median total bilirubin 0.52 mg/dl (0,3-1,2 mg/dl), median albumin 4gr/dl (3,5-5 g/dl), median calcium 8.9 gr/dl (8,2-10,6 mg/dl), median sodium 139 (126-148 mmol/l), median hemoglobin 11.5 (5.2-16.6) gr/dl, median platelet 307 x10.e6/ul (22-868), median leucocyte 8100 x10.e6/ul (3600-34100). Multivariate analysis of laboratory parameters showed that basal ALP, AST and ALT levels were significantly effect on survival (p=0.022, p=0.016, p=0.02 respectively) however serum total bilirubin, CEA, CA 19.9, CA 72.4, hemoglobin levels, leukocyte and platelet counts had not effect on survival. Increasing serum calcium level was associated with decreaed survival rate but this was not statistically significant (p=0.076). Seventy-eight (67.8%) patient had died while we do our analysis. The median survival time was 11.4 months (95% CI, 6.97 -15.9).Conclusion: There is no prognostic parameter showing which patients obtained better survival results with chemotharapy in local advanced and metastatic gastric cancer patients. ALP, AST, ALT and calcium values? effect on survival is detected and its usage as prognostic parameter is found in this study.