Exergy and exergeconomic analysis of solar assisted heat pump system
Güneş enerjisi destekli ısı pompası sisteminin ekserji ve eksergoekonomik analizi
- Tez No: 489642
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş enerjisi destekli ısı pompası sisteminin exergy and exergeconomik analizi çalışılmıştır. Isıtma sistemi Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Enerji Laboratuvarında kuruldu. Isıtma sistemi; ısı pompası, düz plakalı güneş kollektörleri, enerji deposu ve ısıtılan bir odadan oluşmaktadır. Sistemin tüm ölçüm noktalarından elde edilen veriler kaydedildi. Su-antifriz çözeltisi depo ve güneş kollektörleri ile ısı pompası ve enerji deposu arasında devir daim pompası ile dolaştırıldı. Isı pompası devresinde ise R22 soğutucu gazı kullanıldı. Denklem çözücü EES (Engineering Equation Solver) programlama dilinde bir program hazırlandı. R22 ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırmak amacıyla R744 ve R134 soğutucu akışkanların ısıl ve fiziksel özellikleri kullanıldı. Ölçülen veriler kullanılarak ekserji ve ekserjoekonomik değerler hesaplanmıştır. Özel ekserji fiyat yöntemi kullanılarak fiyat fonksiyonları elde edilmiştir. Isı pompası çevriminde soğutucu akışkan R134 kullanıldığı zaman, yüksek ekserji verimi ve ısı pompası etkinlik katsayısı ile düşük ekserji kaybı vermektedir. Sistemin ilk yatırım maliyeti, bakım ve onarım maliyeti ve toplam maliyeti hesaplanmıştır. Termoekonomik factorün düşük olması, ısıtma sistemindeki ekserji yıkımının yükselmesine neden olmuştur. Bağıl fiyat farklılıgı ve ekserjiekonomik faktörün R134a için yüksek oluşu, ekserji yıkımının duüşük olmasına sebep olmuştur. Ekserji oranı, bağıl fiyat farklılığı ve ekserjiekonomik faktörün iyi hesaplanması sonucunda, R134a akışkanının hem termodinamik hem de termoekeonomik analiz için iyi performans vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, exergy and exergeconomic analysis of a solar assisted heat pump (SAHP) system are studied. This system was installed in Energy Labaratory of Mechanical Engineering Department, University of Gaziantep. The SAHP system consists of a heat pump, flat plate solar collectors, energy storage tank, and a room heated. Data for all nodal points of the heating system were collected. Water-glycol solution was circulated through the cycle between the collectors and the storage tank, cycles between heat pump and the storage tank and room. The R22 was circulted in the heat pump cycle. A program in Engineering Equation Solver (EES) was prepared. Thermal and physical properties of refrigerants R744 and R34a were used in the EES program to compare results with those of R22 results. Exery and exergeconomic values are calculated by using the measurement data. The cost functions are obtained using Specific Exergy Costing method. The R134a used in the heat pump system gives the better results because of high exergy efficieny, low exergy destruction and COP. Thermoeconomic factors are low for high cost rate of exergy destruction of heating system. The Capital Investment and, Operation &Maintance and total cost of the SAHP heating system are computed as 1.451 €/kWh. The relative cost difference and exergoeconomic factor value are high for R134a that cause low exergy destrcution. It is well evaluation for cost destruction of exergy rate, relative cost difference and exergocenomic factor that R134a refrigerant has good performance and thermoeconomic values for exergy anlysis.