Investigation of effect of intermediate sill on local scouring at the end of stilling basin
Enerji kırıcı havuzlarda blok etkisinin oluşan yerel oyulma üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 489654
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, önceki deneysel çalışmaya dayanılarak üç boyutlu sayısal bir malzeme taşınım modellemesi yapılmıştır. Modelleme, Flow-3D yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Renormalize Grup (RNG) k-ε türbülans modeli sayısal modellemede seçildi. Yerel oyulma, USBR tip VI enerji kırıcı havuzun sonunda darbe tutucu duvar, son eşik ve ara eşik kullanılarak modelleme yapıldı. Orta eşik geometrisinin yerel oyulma derinliği üzerindeki etkisini araştırmak için, dört farklı ara geçiş geometrisi kullanıldı ve her model için maksimum oyulma derinliği, enerji kırıcı havuzun sonunda, oyulma işlemini en aza indirgeyen ara eşiğin en iyi tipini seçmek üzere modelleme yapıldı. Minimum değer. CFD programının hassasiyetini değerlendirmek için sayısal sonuçlar deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldı. Modellemeden elde edilen sonuçlar, sayısal sonuçların deneysel olana yakın olduğunu, ancak sadece Model 5'de yüksek fark olduğunu gösterdi. Sonuçlar, orta eşiğin, enerji kırıcı havuzun sonundaki oyulma derinliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu, ara eşiğin bulunduğu ve bulunmadığı enerji kırıcı havuzun sonunda oluşan oyulma derinliğinin sonuçları arasında net bir fark olduğunu ve etkilerinin geometriye bağlı olduğunu, minimum oyulma derinliğinin kare şeklindeki orta eşiğin oluşturduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a three-dimensional numerical model of sediment was simulated based on previous experimental work. The simulation was performed by using Flow-3D software the Renormalized Group (RNG) k-ε turbulence model was chosen in the numerical modeling. The scour process was calculated at the end of the USBR type VI stilling basin with impact wall, end sill and intermediate sill. To investigate the effect of intermediate sill geometry on the local scour depth, four different intermediate sill geometry were used and maximum scour depth for each model was simulated at the end of stilling basin to select the best type of intermediate sill that reduces the scouring to a minimum value. To assess the precision of the CFD program the numerical results will be compared with experimental. After the simulation, the results showed that the numerical results close to the experimental, but only had the high difference in model-5. Results showed that intermediate sill has a great effect on the scour depth at the end of the stilling basin, it has a clear difference between the results of scour depth for stilling basin with and without intermediate sill and their effects depend on it is geometry, the results showed that the minimum scour depth occurred in the square intermediate sill.