Experimental investigation of local scour at culvert outlets
Menfez çıkışında oluşan yerel oyulmanın deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 489655
  2. Yazar: HAYDER TALIB AL SAEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Menfez, suyun taşınmasına izin veren veya akışın devam etmesine izin vererek alanların kullanılmasına izin veren mühendislik yapılarıdır. Kötü tasarlanmış menfez giriş ve çıkışında oluşabilecek yerel oyulmanın dikkate alınmaması, sonunda menfezin çökmesine ve muhtemelen taşkın hasarından dolayı yüksek tamir masrafları ve onarımları olan yakın yapılar zarar görecektir. Menfez çıkışındaki yerel oyulma, menfez yapısının ve çevredeki diğer yapıların yıkılmasına neden olabilecek çok önemli bir sorundur ve boşaltımı engelleyen ve yapının istikrarını tehdit eden diğer faktörlerle ilişkili bir süreçtir. Bu çalışmada, menfez çıkışında oluşan yerel oyulma temiz su oyulması şartlarında deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler kararlı akım koşullarında gerçekleştirilmiştir. Deneyler mansap su derinliğinin değiştirilmesi ile elde edilen 4 farklı debi altında yapılmıştır. Deneylerde düzgün olmayan, yapışmayan doğal nehir kumu kullanılmıştır. Boyut analizi yapılarak, maksimum oyulma derinliğinin tahmin edilebileceği deneye dayalı denklem oluşturulmuştu
Özet (Çeviri)
Culverts are engineering structures that allow water to be delivered or permit the flow to continue whilst the land above may be developed for other uses. If poorly designed, the culvert can be undermined due to scouring at both the upstream and downstream ends which may eventually lead to collapse of the culvert resulting in significant damage to nearby structures with high rebuild costs and repairs from possible flood damage. Local Scour at culvert outlets is a very important problem that can lead to failure to the culvert structure and surrounding land and it is a process associated with other factors that hinder discharge and threaten the stability of the structure. This study investigates experimentally the local scour downstream at culvert outlets, in clear water scour conditions. The experimental tests were carried under steady state conditions. Four experiments are carried out, changing the discharge and the tailwater depth of the flow, in order to investigate the influence of these parameters on the depth of scour. The sediment material used in this study was non-uniform non-cohesive natural river sand particles. The results show that the maximum depth of scour and the flow characteristics. After making dimensional analysis empirical equation were developed to predict the maximum scour depth at the outlet of culverts.