Portatif bir klinik analizörün sığırlarda kan iyonize kalsiyum konsantrasyonunu belirlemedeki geçerliliğinin araştırılması
The evaluation of validity a portable clinical analyzer for the determination of blood ionized calcium concentration in cattle
  1. Tez No: 489664
  2. Yazar: ÖZNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Portatif bir analizör olan i-STAT'ın sığırlarda kan iyonize kalsiyum konsantrasyonunu belirlemedeki güvenilirliği hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Kan iyonize kalsiyum konsantrasyonunun portatif bir cihazla belirlenmesi, hayvanın kalsiyum durumunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesine ve saha şartlarında etkili bir tedavinin yapılmasına imkân tanır. Bu çalışmanın amacı, i-STAT'ın sığırlarda kan iyonize kalsiyum konsantrasyonunu belirlemedeki güvenilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışmada değişik hastalıklara sahip 121 sığır kullanılmıştır. Venöz kan örnekleri kan iyonize kalsiyum konsantrasyonunun belirlenmesi için i-STAT ve Radiometer ABL 800 analizörlerine uygulanmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırma, doğruluk, uyum ve güvenilirliği ortaya koymak için eşli t testi, konkordans analizi, Passing-Bablok regresyon analizi ve Bland-Altman analizine tabi tutulmuşlardır. Radiometer ABL 800 referans metot olarak i-STAT ise test metodu olarak kabul edilmiştir. i-STAT'ın performansı, iki farklı kan iyonize kalsiyum konsantrasyonu eşik değerinde (< 1 mmol/L;
Özet (Çeviri)
Information on reliability of the i-STAT, a point-of-care (POC) device, to determine blood ionized calcium (iCa2+) concentration is limited. Rapid determination of blood iCa2+ concentration can help evaluation of calcium status and delivery of effective therapy in field conditions. The goal of this study was to evaluate reliability of the i-STAT (Abbott Point of Care, Abbott Laboratories, Chicago, IL) in measuring blood iCa2+ concentration in cattle. In this prospective study 121 cattle with various diseases were used. Venous blood samples were run the i-STAT and the Radiometer ABL 800 (Radiometer, Copenhagen, Denmark) analyzer for determination of blood iCa2+ concentration. Data were subjected to paired Student t-test, concordance analysis, Passing-Bablok regression and Bland-Altman plots for comparison, accuracy, agreement and reliability. The Radiometer ABL 800 was reference method however the i-STAT was the test method. The i-STAT performance was also evaluated at two different cut-off values for blood iCa2+ concentration (< 1 mmol/L;