Üniversite öğrencilerinde spora katılımın sosyalleşmeye etkisi
Impact of participation in sport activities on socialization of university students
  1. Tez No: 489670
  2. Yazar: EKREM AĞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma günlük hayatımızda önemli bir yer teşkil eden spor kavramının ve sportif aktivitelerin, farklı sosyo-ekonomik yapıya sahip üniversite öğrencilerinin sosyalleşmeleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesinde çeşitli Fakültelerde, Yüksekokullarda ve Meslek Yüksekokullarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Fırat Üniversitesinde öğrenim gören 36408 öğrenci içerisinden tesadüfi örneklem ile belirlenen 1827 öğrenciden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada; Eğitim, sağlık, fen bilimleri, spor ve sosyal bilimler alanlarında öğrenim gören ve evrenin %5'i ne tekabül eden öğrenciye anket uygulanmıştır. Çalışma iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde sosyalleşme kavramı ile ilgili literatür taramaları yapılmıştır. İkinci bölümde ise Şahan tarafından geliştirilen ''Sporda Sosyalleşme Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, one-way Anova, ki kare ve t - testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine the effect of sport notion and sport activities, which form an important part of our daily life, on the socialization of university students from different socio-economic structures. The target population of the study was constituted by the students who were studying at various Faculties, high schools and vocational high schools of Fırat University. Sampling was made up of 1827 students who were randomly sampled from 36408 students at Fırat University in the academic year of 2016-2017. In the research conducted; students constituting the 5% of the target population and studying at education, health, science, sport and social sciences departments were surveyed. The study was divided into two parts. In the first part, the literature about the notion of socialization was searched. In the second part, the“ Socialization Scale in sport”developed by Şahan was used. The obtained data was evaluated in the IBM SPSS 22.0 package program. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, one-way ANOVA, chi square and t-test were used in the analysis of the data.