Özel düzenlenmiş core egzersizlerin erkek lise öğrencilerinin üst ekstremite postür yapılarına etkisi
The effect of core exercises on upper extremity postural structure of high school students
- Tez No: 489671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, core egzersizlerin genç bireylerde bazı fiziksel özelliklere ve üst ekstremite postür yapısına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Elazığ ilinde bir lisede öğrenim gören düzenli olarak spor yapmayan 16-18 yaş arası 30 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele şekilde denek grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır, her iki grupta 15 kişiden oluşturulmuştur. Oluşturulan gruplardan denek grubu 8 hafta süresince haftada 3 gün olmak üzere özel olarak düzenlenmiş core egzersizleri yapmıştır. Kontrol grubu ise her hangi bir çalışma yapmamış normal yaşantısına devam etmiştir. Oluşturulan denek ve kontrol gruplarının çalışma öncesinde ve sonrasında boy, kilo, vücut yağ oranı, beden kitle indeksi, bacak kuvveti, sırt kuvveti, esneklik , dört taraftan(önden,arkadan,sağdan ve soldan) üst ekstremite postür ölçümleri ve adams(öne eğilme) testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to research the effect of core exercises on some physical feature sand upper extremity posture structure on young individuals. 30 male students who are non-sport regularly, between 16-18 years and study in high school join in this study voluntarily in Elazığ. Participants are divided into two groups, subject and control group, both groups are consisted of 15 people. Among these groups, subject one do core exercises, which are arranged specially, for 3 days in a week during 8 weeks. Control group, on the other hand, doesn't make any study and go on their normal lives. Before and after the study of subject and control groups height, weight, body fat ratio, body mass index, leg strength, back strength, flexibility, upper extremity posture measurements from all four sides (front, back, right, left) and adams (bending forward) test are made.