Türk toplumunda mandibular kanal varyasyonlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mandibular canal variations with cone beam computed tomography in Turkish population
- Tez No: 489719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM DUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türk Toplumunda mandibular kanalın anatomik varyasyonlarının sıklığının ve dağılımının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada çalışma grubunu Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi AD.'ına ait KIBT arşivinde bulunan çalışma kriterlerine uyan 500 hastanın görüntü kayıtları oluşturmaktadır. Elde edilen kesitlerde mandibular kanal varyasyonları Naitoh sınıflandırmasına göre değerlendirilmiş ve sıklığı rapor edilmiştir. Verilerin yaş grubu ve cinsiyet ile ilişkisi karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 500 olgunun 200'ünde (%40) mandibular kanal varyasyonları görülmüştür. Bu varyasyonların görüldüğü olguların 143'ü (%71,5) sağ tarafta, 105'i (%52,5) sol tarafta ve 48'i (%24) hem sağ hem de sol tarafta izlenmiştir. 1000 yarım alt çene içinde 248 (%24,8) mandibular kanal varyasyonu görülmüştür. En sık görülen mandibular kanal varyasyonu %48,8 oranla ön kanaldır. Bunu sırasıyla %26,2 oranla retromolar kanal, %12,9 oranla dental kanal, %9,7 oranla bukkolingual kanal ve %2.4 oranla trifid kanal takip eder. Sonuçlar: Türk toplumunda mandibular kanal varyasyonunun dağılımı yüksek oranda saptanmıştır. Mandibular kanalı etkileyen anatomik varyasyonların diş hekimleri tarafından fark edilmesi, oral cerrahi uygulamaları sırasında yaşanacak komplikasyon oranını azaltabilir, implant planlaması sırasında planlamanın seyrini değiştirebilir. Bu amaçla KIBT' nin nin etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the variations of mandibular canal distribution and frequency by cone beam computed tomography (CBCT),retrospectively. Materials and Methods: The study group consisted of CBCT images of 500 individuals, 250 females and 250 males in Marmara University, Faculty of Dentistry. The distribution and frequency of mandibular canal variations were evaluated by using Naitoh classification. The datas were compared with age groups and gender. Results: Bifid mandibular canals were observed in 200 (40%) of the 500 patients and 248 out of 1000 sides (24,8 %). Mandibular canal variations were observed with 71,5 % on right side, 52,5 % on left side and 24% bilaterally. The most frequently observed type of bifid mandibular canal was forward canal (48,8 %), followed by the retromolar canal (26,2 %), the dental canal (12,9 %), the buccolingual canal (9,7 %), and trifid canal (2,4 %). Conclusion: Bifid mandibular canals was detected at a high rate in Turkish population. When a bifid mandibular is noticed, the complication risks can reduce during oral surgical procedure and clinicians can modify the dental implant treatment plan. CBCT was found as an efficient method to evaluate mandibular canal variations.