İki farklı resiprokal sistemin kök kanallarındaki dolgu maddelerini temizleme etkinliklerinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Micro-computed tomography evaluation of removal of obturation materials from root canals using two different reciprocal systems
- Tez No: 489718
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yöntemler ile yapılmış kök kanal tedavilerinin yenilenmesinde iki farklı resiprokal hareketli NiTi döner sistemin etkinliklerinin incelenmesi, artık kök kanal dolgu madde miktarlarının ve kanal içindeki lokalizasyonlarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 60 adet mandibular premolar diş, dolum tekniği ve kullanılan enstrümana göre her grupta 10 diş içeren 6 gruba rastgele bölündü (n=10). Soğuk lateral kompaksiyon ve sıcak vertikal kompaksiyon teknikleriyle kök kanal tedavileri yapılan dişler kök kanal dolgusu uzaklaştırıldıktan sonra mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranmıştır. Kanal dolgu materyali uzaklaştırıldıktan sonra elde edilen kesitler uygun yazılımlar kullanılarak üç boyutlu hale getirilmiş ve kök kanal dolgu materyali miktarı hacimsel olarak belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde; Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. İncelenen parametrelerde gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Apikal üçlüdeki temizlenmemiş̧ dolgu miktarı, 3. ve 6. gruplarda orta üçlüdekine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the efficacy of the reciprocal NiTi systems on removing filling materials from root canal. Also, to study the efficacy of remaining materials in middle, apical thirds and whole root canal surface. 60 mandibular premolar teeth were instrumented and randomly divided into 6 groups of 10 teeth each (n=10) with regards to filling technique and instrument used. The root canals were obturated with lateral compaction and warm vertical compaction techniques. Teeth were scanned using micro computed tomography after root canal filling material removal. The obtained sectiones were transformed into 3D models using appropriate software and measurements were performed on the reconstructed images. Percentage of volume of residual root canal filling material was measured. Data were analyzed with Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis test. Statistically no differences were detected among the study groups with respect to any parameters investigated. The amount of remaining filling material in apical thirds was significantly upper in midlle thirds when compared (P0.05).