Estetik materyalle kaplanmış çeşitli nikel titanyum ark tellerinin ağız içi kullanımı sonrası kaplama dayanıklılığının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of coating durability after intraoral use of various nickel-titanium arch wires coated with esthetic material
  1. Tez No: 489720
  2. Yazar: SÜMEYYA ŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHÜ ACAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üretici firmalardan alınmış estetik materyal ile kaplı nikel titanyum ark tellerinin 1 aylık ağız içi kullanımı sonucu oluşan kaplama kaybının değerlendirilmesi ve birbirleriyle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 6 farklı markadan alınmış 5 adet üst ark teli ve 5 adet alt ark teli olmak üzere toplamda 60 adet kaplanmış Ni-Ti ark telleri, 60 bireye takılmıştır. Teller 28 ile 35 gün arasında ağızda bırakılmıştır. Ardından stereomikroskop ile ark tellerinin fotoğrafları alınmıştır. Clemex Image Analysis programı kullanılarak kaplama kaybı oluşan bölgeler, kayıp oluşmayan bölgelerle kontrast farkı oluşturan bir renkte boyanmıştır ve kayıp miktarı yüzde olarak ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda markalarda ayrı ayrı alt ve üst çenedeki toplam kayıp miktarı, sadece alt çenede ve sadece üst çenedeki kayıp miktarları ve markaların toplam kayıp miktarı ölçülmüştür. Toplam kayıp yüzdeleri şu şekildedir: SIA:%17,82±22,52 (12,3), PG:10,50±6,28 (8,1), GH:28,56±20,22 (23,3), Dentalline: 8,57±3,91 (7,6), AO:47,71±24,44(42,57), Dany:20,70±16,15 (18,6). Sonuç: Estetik materyal kaplamalı tellerin büyük çoğunluğu kaplamasından çeşitli miktarlarda kaybetmektedir. Bu malzemelerin daha çok geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the coating loss of the nickel titanium arc wires coated with esthetic material from different manufacturers and to compare them with each other. Material and Method: In this study, a total of 60 coated Ni-Ti arch wires were taken from 6 different brands. Wires were left in the mouth for 28 to 35 days. Then, photographs of the arch wires were taken with a stereomicroscope. Using the Clemex Image Analysis program, the areas where coating loss occurred were painted in a color that made contrast difference with non-loss areas, and the loss amount was measured in percent. Results: In our study we measured the difference between total amount of loss in the upper and lower archwires, and only in the upper and only in the lower archwires, and the total loss amount of the brands. The total percentage loss were as follows: SIA: %17,82 ± 22,52 (12,3), PG: 10,50 ± 6,28 (8,1), GH: 28,56 ± 20,22 (23,3) , Dentalline: 8,57 ± 3,91 (7,6), AO: 47,71 ± 24,44 (42,57), Dany: 20,70 ± 16,15 (18,6) Conclusion: Almost all esthetic material coated archwires lost various amounts of their coatings. These materials need to be further developed.