Diyabetik hastalarda el fleksör tendonlarının sonoelastografik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of hand flexor tendons in diabetic patients as sonoelastography
- Tez No: 489725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL BURULDAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Diyabetik hastalarda el fleksör tendonlarının ultrason elastografi ile elastisitesinin belirlenmesi ve bu hastalarda ultrason elastografinin tanısal değerinin belirlenmesi. Gereç-Yöntem: Hasta grubu olarak tip-2 diyabet tanısı alan, yaş ortalaması 59.13 ± 8.4 yıl olan 32 kadın, 8 erkek toplam 40 hasta incelendi. Kontrol grubu için diyabet hastası olmayan, yaş ortalaması 59.4 ± 10.9 yıl olan 32 kadın, 8 erkek toplam 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubuna ait toplam 80 olgunun el fleksör tendonları her iki el birinci ve dördüncü parmak metakarpofalangeal eklemler düzeyinde, nötral pozisyonda B-mod ultasonografi, strain elastografi ve shear wave elastografi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Determination of elasticity of hand flexor tendons by ultrasonic elastography in diabetic patients and the diagnostic values of ultrasound elastography in these patients. Materials and Methods: A total of 40 patients (32 female, 8 male) with a mean age of 59.13 ± 8.4 years who were diagnosed with type-2 diabetes, were included in this study. A total of 40 healthy volunteers, 32 female and 8 male, mean age of 59.4 ± 10.9 years, who were not diabetic forthe control group, were included in this study. Carpal flexor tendons of the 80 individuals pertaininig of the patient and control group were evaluated at the level of the first and fourth metacarpophalangeal joints by B-mod ultrasonography, strain elastography and shear wave elastography at both hands.