Sisplatin ototoksisitesini önlemede intratimpanik steroidlerin etkinliği: Deneysel çalışma
Efficacy of intratympanic steroid injection on preventing cisplatin ototoxicity: An experimental study
  1. Tez No: 489731
  2. Yazar: BURAK MUSTAFA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ototoksisite çeşitli terapötik ajanlar ve kimyasal maddelerle karşılaşma sonucu koklear ve vestibüler organda ortaya çıkan hasarlanmaya verilen genel bir isimdir. İç kulağın çeşitli kimyasal maddelere karşı duyarlılığı yüz yıllardan beri bilinmektedir ve günümüzde de ototoksisite, işitme kaybı ve denge bozukluğuna yol açan önemli bir nedendir. İnsan ve hayvan çalışmalarında sisplatinin stria vaskularis ve Korti organında değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir. İlk etki kokleanın bazal kıvrımındaki dış tüylü hücreler (DTH)'dedir ve ilerleyici olarak daha apikaldekiler ve iç tüylü hücreler (ITH) etkilenir. Sisplatin özellikle koklea içerisinde reaktif oksijen türevlerinin oluşumunu artırır. Serbest radikal oluşumu intraseluler glutatyon seviyelerinin azalması ve böylece antioksidan enzim aktivitesindeki değişiklikler sonucu oluşur. Antioksidan defans sistemindeki bozukluk lipit peroksidasyonunda artışa neden olur ve böylece tüylü hücreler, destek hücreleri, stria vaskularis ve adituar sinirlerde apopitozis oluşur. Ototoksitite için odyolojik monitörizasyon ve mümkünse ototoksisiteye neden olan ilacın kesilmesi en temel yaklaşımdır. Birçok çalışmada sisplatin kaynaklı ototoksititeyi engellemek için çeşitli kemoprotektif ajanlar kullanılmıştır. Ancak üzerinde görüş birliğine varılmış ideal bir ilaç henüz bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda sisplatin ototoksisitesinin önlenmesinde intratimpanik steroidlerin etkinliği karşılaştırıldı. Bu çalışmada 32 rat (64 kulak) 4 gruba ayrılarak kullanıldı. 1. Gruba intraperitoneal sisplatin verildi. 2. Gruba metilprednizolon intratimpanik olarak verildikten sonra sisplatin verildi. 3. Gruba deksametazon intratimpanik olarak verildikten sonra sisplatin verildi. 4. Gruba ise %0.9'luk NaCl intratimpanik olarak verildikten sonra sisplatin verildi. Tüm gruplara işlem öncesi ve işlem sonrası ABR ve DPOAE testleri yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası ABR 1, ABR 4, ABR (1-4) intervali ve eşik değerleri ölçüldü. DPOAE testinde ise tedavi öncesi ve sonrası 1416 kHz, 2002 kHz, 2832 kHz, 4004 kHz ve 5652 kHz frekanslarında ölçüm yapıldı. Deksametazon ve Metilprednizolon uygulamalarının sisplatin ototoksisitelerini önlemede önemli etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ototoxicity is the general name of cochlear and vestibular organ injury resulting from encountering various therapeutic agents and chemical substances. Sensitivity of the inner ear to various chemical substances has been known for centuries and it is still an important cause of ototoxicity, hearing loss and balance disorder. On human and animal studies cisplatinhas been shown to cause changes on striavascularis and corti organ. First effect is at the outer hair cell(OHC)situated on cochlea's basal fold and later on apically located outer hair cells with inner hair cells(IHC)are affected. Cisplatin increases reactive oxygen derivatives especially inside cochlea. Free radical formation is a result of reduction in intracellular glutathione levels thus changes in antioxidant enzyme defense systems. Defects of antioxidant defense system causes an increase of lipid peroxidation and hereby apoptosis occurs on hair cells, supporting cells, striavascularis and auditory nerves. Audiologic monitoring for ototoxicity and, if possible, to stop using the medicine that causes ototoxicity is the most basic approach. In many studies, various chemoprotective agents have been used to prevent ototoxicity caused by cisplatin. However, there is no ideal medicine yet to be agreed upon. In our study, the efficacy of intratympanic steroids was compared for preventing cisplatin ototoxicity. In this study, 32 rats (64 ears) were used by separating into 4 groups. Cisplatin was administered intraperitoneally to first group.Methylprednisolone and then cisplatin was administered intratympanically to second group. On third group dexamethasone and then cisplatin was administered intratympanically. To fourth group, 0.9% NaCl and then cisplatinwere given intratympanically. ABR and DPOAE tests were performed on all groups before and after the procedure. ABR 1, ABR 4, ABR (1-4) interval and threshold values were measured before and after treatment. In the DPOAE test, measurements were made at frequencies of 1416 kHz, 2002 kHz, 2832 kHz, 4004 kHz and 5652 kHz before and after treatment. Dexamethasone and methylprednisolone administration have shown significant effects in preventing cisplatin ototoxicity.