Hastanede yatan hastalarda malnütrisyon oranları ve buna etki eden faktörler
Malnutrition rates of inpatients and the factors affecting it
  1. Tez No: 489732
  2. Yazar: NURCİHAN ZEYNEP ALTUNDAĞ DERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01-31.03.2017 (1 ay) tarihleri arasında dahili ve cerrahi servislerinde hospitalize edilmiş 349 hastada yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın amacı, yatan hastalarda malnütrisyon sıklığını saptamak, malnütre gelmeyip iyatrojenik olarak malnütrisyon gelişenleri saptamak ve malnütre gelen hastaların enteral/parenteral nütrisyon sonrası ne kadarında malnütrisyon engellenmiş veya azaltılmış bunu belirlemektir. Verilerin toplanmasında, ilk gelişlerinde, 1. ve 2. haftada NRS 2002 testi yapılmış (malnütrisyon taraması için), araştırmacı tarafından oluşturulan bireysel özellikleri, kronik hastalık durumu, kullandığı ilaç, malignite varlığını sorgulayan anket formu uygulanmıştır. Araştırma grubunun yaş ortalaması 60,1±15,5 yıldır, %54,4'ü erkektir. Hastaların %75,1'i dahili servislerde yatarken %24,9'u cerrahi servisler de yatmaktadır. %24,4'ünde ilk yatışta malnütrisyon riski vardır. Dahili servislerde yatan hastaların %28,6'sında malnütrisyon riski varken, cerrahi servislerde yatan hastaların %11,5'inde malnütrisyon riski vardır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in 349 patients hospitalized in internal and surgical services between 01-31.03.2017 (1 month) at Kırıkkale University Medical Faculty Hospital. Research is a descriptive type of study. The purpose of the study is to determine the frequency of malnutrition in the inpatients, to determine ones who is not malnutre but become malnutre by way of iatrogenic and to determine how many of malnoutrished patients is prevented or reduced the malnutrition after enteral / parenteral nutrition. In data collection, the NRS 2002 test was performed at their first arival, the first and second week (for malnutrition scan), and a questionnaire was applied which questioned the individual characteristics, the chronic illness situation, the drug used and having malignancy by the researcher. The average age of the study group is 60,1±15,5 years and 54,4% of the group is male. While 75,1% of the patients were lying in the internal services, 24,9% of them were in the surgical services. There is a risk of malnutrition at first hospitalization in 24,4% of patients. Malnutrition risk is present in 28,6% of patients in internal services, whereas 11,5% of patients in surgical services have a risk of malnutrition (p=0,001). While there is a risk of malnutrition in %34,9 of geriatric group, %16,7 of non- geriatric group has malnutrition risk.