Sisplatin ototoksisitesinde N-asetil sistein ve salisilatın koruyucu rolü
The protective role of N-acetyl systein and salicilat in cisplatin ototoxcity
- Tez No: 193922
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FARUK OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
CP'ye bağlı ototoksisite, CP kullanımının yaygın görülen bir yan etkisi olup, CPkullanımının majör güçlüğünü oluşturmaktadır. Ototoksisite, hastanın hayat kalitesini düşürürve tedavi protokolünü sınırlar. Ayrıca, CP kullanımının primer doz kısıtlayıcı faktörü olduğukabul edilir. CP'nin önemi ve çoğu durumda alternatifsizliği göz önüne alındığında yanetkilerini azaltıp ilacın daha etkin plazma konsantrasyonlarını sağlamak amacıyla birtakımprotektif ajanların kullanımı gündeme gelmiş ve bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır.Çalışmamızda odiyometri ve ABR kullanarak bu konuda en çok araştırma yapılmış olan NACve son zamanlarda protektif etkisi gündemde olan fakat pek fazla araştırılmamış olansalisılatın CP kullanımı ile oluşan toksik etkileri azaltıp azaltmadığını klinik olarakaraştırmayı hedefledik.Çalışmamızda CP kullanımına NAC eklenmesiyle CP'e bağlı 10.000 hem de12.000Hz de ortaya çıkan işitme kaybını anlamlı olarak azalttığını saptadık Bu sonuç literatürbilgileriyle uyumlu olmakla birlikte NAC kullanımının CP'nin antitümör aktivitesiniazaltabileceği konusunda kaygılar devam etmektedir.Salisılatın CP ototoksisitesini önlemede kullanımı yeni olup son zamanlarda bukonuda artan çalışmalar mevcuttur. NAC'ın aksine CP' nin onkolitik etkisini azaltmamasısalisilatın bir avantajını oluşturmaktadır. Bu konuda da az miktarda deneysel çalışmalarmevcut olup klinik çalışma henüz yeterince yapılmamıştır. Çalışmamızda CP kullanımınasalisılat eklenmesiyle gerek ABR gerekse de odiyometrik ölçümlerle işitme kaybınınazaldığına dair herhangi bir bulguya rastlayamadık. Deney hayvanlarıyla insan kokleasınınyapısal farklılıkları, CP kullanan hastaların son derece düşkün olup odiyometrik testlerekoopere olamamaları, hastaların özgeçmişlerindeki farklılıklar ve klinik çalışmalardakihomojen grupların oluşturulmasındaki güçlükler, klinik olarak işitme kaybının tam olarakdeğerlendirilebilmesine engel olabileceği için bu konuda ileri çalışmalara ihtiyaçduyulmaktadır.Çalışmamızda CP ototoksisitesini önleme açısından gerek NAC, gerekse de salisılatkullanımını ile ABR ölçümlerinde herhangi bir farklılık saptanamamıştır. Bu bulgumuz deneyhayvanlarında görülen anlamlı ABR sonuçlarıyla farklılık göstermektedir. Bu sonucu eldeetmemize yol açan etkenler: 1) CP nin primer etki mekanizmasının kokleadaki DTH'lerinolması ve buradaki hasarı göstermede odiyometrinin ABR'den daha duyarlı olması, 2)Deneysel çalışmalarda olduğu ölçüde hastaların yaş, cinsiyet, kulak patolojileri ve sistemikhastalıklar yönünden homojen hale getirilmesinin mümkün olmaması CP ototoksisitesiniarttırdığı gösterilmiş ve 3) Hastanın genel durumuna ait kontrol edilemeyen bazı riskfaktörlerinin (azalmış serum albumin, hemoglobin, hematokrit ve eritrosit sayısı)çalışmamızın yapıldığı hastalarda değişkenlik göstermesi olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a widely used and effective chemotherapeutic agent but has a highincidence of toxicities, including ototoxicity. Ototoxicity is a common and major drawback toCP therapy that both reduces quality of life and restricts treatment protocols. It is currently theprimary dose limiting factor in CP therapy. Methods to decrease this effect would increase theuse and dosages of the effective platinum based chemotherapeutic agents, thereby improvingefficacy. Since, CP is a indispensable agent, reducing its toxic effect will allow to use thehigher and more effective doses clinically. In this respect, using protective agents may reduceits toxic effects and this issue became a wide subject of investigation. NAC and salisilat areknown has protective and antioxidan effects. In our study, we investigated if these agentshave protective effects against cisplatin ototoksicity using audiometry and ABR.In our study, using NAC was found to be protective in 10.000 and 12.000 Hz. AgainstCP ototoxicity. Protective effect of NAC is consistent with many other studies, however, thereis some concern about if NAC may reduce antitumor activity of CP.Salisilat is a drug widely used all over the world. It has antioxidant property, and mayact a possible otoprotektor against the action of CP. Studies about salisilat otoprotectionmostly consist of experimental studies, however, clinical studies are rare. In our study,contrarily the NAC, we could not find any protective effect in patients received salisilat usingaudiometry and ABR. Structural differences between the human and the animal cochlea,difficulties in cooperation of audiometric tests, and difficulties in providing homogen groupsin clinical studies may responsible about the result of our study and further studies willneeded.Based on our study, no any significant differences was found in ABR finding eitherwith using NAC or salisilat. This result differs with some data in the literature. Our negativeABR results may be due to: 1) Knowing that CP has an ototoxic action by damaging the outerhair cells in cochlea, and audiometry is a more sensitive method to show cochlear lesions, 2)Clinical studies has difficulty in providing homogenous groups regardind the patients? age,sex, ear pathologies, and systemic diseases, 3) Risk factors for ototoxicity due to cisplatin,depends on the patients? decreased blood serum albumin, hemoglobin, red blood cell countand hematocryt levels