Septum deviasyonunun mladina sınıflamasına göre değerlendirilmesi ve akustik rinometri ölçümleri, koku duyusu ve sf-36 ile değerlendirilen hayat kalitesi üzerindeki etkileri
Evaluation of septum deviation according to mladina classification; And effects on acoustic rhinometry measurements, olfactory sensation and quality of life evaluated by SF-36
  1. Tez No: 489733
  2. Yazar: HATİCE GÜZELKÜÇÜK AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYAR MULUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı septum deviasyonu olan hastaların Mladina sınıflamasına göre sınıflandırılması, akustik rinometri ölçümleri, koku fonksiyonlarındaki değişim ve bu durumun hayat kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18-75 yaşları arasındaki septum deviasyonu olan 20 hasta ve 20 septumu düz birey dâhil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalara KBB muayenelerinin ardından, akustik rinometri ölçümleri, SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ve Kısa koku tanıma testi (Brief Smell Identification test) uygulandı. Septum deviasyonu olan hastaların deviasyon tipi; anterior rinoskopik muayene, nazal endoskopik muayene ve daha önceden başka sebeplerle çekilen paranazal BT ile Mladina sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Çalışmamızda en sık deviasyon tipi Mladina tip 3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to evaluate the patients with septum deviation according to the classification of Mladina, acoustic rhinometry measurements, changes in smell function and the effect on quality of life.Twenty patients with septum deviation between 18-75 years of age and 20 subjects without septum deviation were included in the study. After ENT examinations, acoustic rhinometry measurements, the SF-36 quality of life scale and the Brief Smell Identification Tests wereapplied to all patients. Type of septum deviation is classified according to Mladina classification by anterior rhinoscopy examination, nasal endoscopy and paranasal CT which was taken previously for other reasons. The study indicated that most common deviation type is Mladina Type 3.